سالهاست که بحث اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است و به عنوان عامل پیشرفت و ایجاد اقتصاد پایدار و اشتغال تبیین گردیده است.اعتدال و امید:

مهندس مرتضی صبوری فرد

مقام معظم رهبری با انتخاب شعار سال ۱۳۹۷ بعنوان حمایت از کالای ایرانی بار دیگر همه نگاهها را به سمت اقتصاد پایدار و مقاومتی سوق دادند.

متاسفانه خیل تحصیلکردگان بیکار در کشور،رکود اقتصادی،عدم تحرک پایدار در بازار،حضور پرشتاب کالاهای بیگانه و ….که طی دهه های گذشته در کشور رشد کرده باعث عدم رشد چشمگیر دولت در عرصه اشتغال و تولید شده است.

روزانه کالاهای قاچاق و غیر قاچاقی که از مرزهای کشور راهی بازار شده، باعث بیکاری بسیاری از کارگران و صنعتگران گشته است.کارخانه های متعددی که به علت عدم فروش و کیفیت پایین محصولات و بدهکاری های بانکی ورشکسته یا رو به ورشکستگی رفته اند.

متاسفانه بسیاری از مشکلات تولید در خود تولید خلاصه می شود و ربطی به دولت ندارد.آنچه وظیفه دولت است ایجاد بستر تولید،رفع تحریم اقتصادی و ورود تکنولوژی های نو به عرصه صنعت،رفع مشکلات بدهکاران بانکی و …. بود که تا حدود زیادی با مساعدت دولت برطرف شده است.

آنچه در اینجا مهم است همت بلند صنعتگران و کارخانه داران برای بروز رسانی کیفیت کالا و خدمات خود و قیمت مطلوب آن است که می بایست انجام پذیرد.

ضلع دیگر تحقق شعار امسال مردم عزیز ایران هستند که باید با حمایت از کالای ایرانی راه را برای این امر فراهم نمایند.متاسفانه سالانه ارز بسیار زیادی به جهت خرید کالا و پوشاک و محصولات بی کیفیت خارجی از کشور خارج می شود و به این سبب بسیاری از کارگران و فعالان بازار بیکار می شوند که باعث بوجود آمدن بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی می شود.

چه می شود که روزی کالاهای خارجی در بازار ایران یک کلمه بشنوند و آن هم (نه به کالای خارجی) باشد؟ البته این یک آرزوی بزرگ دست نیافتنی نیست و با کمی اراده و خواست مردم و دولت و صنعت قابل تحقق است.

آنچه در سخنان آغازین امسال مقام معظم رهبری بیشتر از همه به چشم میخورد،مخاطب قرار دادن خود ملت برای تلاش و کار سخت در همه مشاغل است.دشمنان ایران اسلامی سالهاست که با حمله به مواضع اقتصادی جمهوری اسلامی سعی در تضعیف و از بین بردن نظام را دارند که با نوسان و تکانه های شدید در قیمت ارز ،نفت و طلا قصد برچیدن نهال انقلاب اسلامی و خون شهدای این مملکت را داشته اند.

پس آنچه مهم بنظر میرسد عدم اتکای اقتصاد کشور با محوریت نفت و گاز و ارز خارجی بایستی باشد که این امر محقق نمی شود مگر با تکیه بر توان داخلی و اقتصاد مقاومتی.بر تک تک مردم شریف ایران واجب است که برای حفظ سرمایه های گذشته،حال و آینده این کشور از کالای داخلی حمایت نموده و با حفظ و رشد صنعت و هنر ایران عزیز در اعتلای جایگاه اقتصادی مردم کشور و جوانان این مرز و بوم تلاش نمایند.

شعار مطرح شده سال ۱۳۹۷ از سوی مقام معظم رهبری ملزومات دیگری هم دارد که انشالله در یادداشتهای بعدی مطرح خواهم نمود.