استاندار خراسان رضوی گفت: بر اساس اعلام مرکز آمار کشور در سال ۹۶ در استان ۱۲۳ هزار و ۹۰۰ اشتغال جدید در سایه همکاری و تعامل همه بخش‌ها و سرمایه گذاری‌های انجام شده، محقق شد.

تحقق حدود ۱۲۴ هزار اشتغال جدید طی سال ۹۶ در استانبه گزارش خبرنگار اعتدال و امید ، علی رضا رشیدیان افزود: این میزان اشتغال ایجاد شده بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار کشور است که بیش از میزان اشتغال تعهد شده استان طبق برنامه ششم توسعه برای سال ۹۶ می‌باشد.

وی گفت : تعداد اشتغالی که استان در سال نخست برنامه ششم توسعه باید ایجاد می‌کرد ۱۲۳ هزارمورد بود که با توجه به تعداد بالای افراد جویای کار از همان ابتدا برنامه ریزی بر ایجاد اشتغال بیش از برنامه تمرکز یافت و خوشبختانه هم تا حد زیادی به این امر دست یافتیم.
استاندار خراسان رضوی افزود: در سایه تلاش‌های انجام شده از سوی بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی استان و نیز بانک‌ها، نرخ بیکاری استان هم در سال ۹۶ نسبت به سال قبل از آن ۱.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.
رشیدیان خاطر نشان کرد: نرخ بیکاری استان در پایان سال ۹۶ به ۱۱.۴ درصد رسید که این رقم از متوسط کشوری نیز که ۱۲.۱ درصد می‌باشد، هفت دهم درصد پایین‌تر است.
وی ادامه داد: این در حالی است که نرخ مشارکت استان همچنان رشد قابل توجهی دارد و آمار افراد جویای کار استان در سال ۹۶ نسبت به ۹۵ دو درصد افزایش یافته است.
استاندار خراسان رضوی افزود: نرخ مشارکت استان و افراد جویای کار از ۴۲.۱ درصد در سال ۹۵ به ۴۴.۱ درصد در سال ۹۶ رسیده است.
رشیدیان با بیان اینکه، نرخ مشارکت اقتصادی استان ۳.۸ درصد بیش از میانگین کشوری است گفت:: خراسان رضوی بعد از استان‌های اردبیل و خراسان شمالی دارای بالاترین نرخ مشارکت اقتصادی است.
وی خاطر نشان کرد: بر این مبنا با توجه به رشد آمار متقاضیان کاراستان امسال برنامه ریزی بر ایجاد اشتغال‌های جدید بیش از رقم تعیین شده در برنامه ششم توسعه می‌باشد.
استاندار خراسان رضوی افزود : بر اساس برنامه استان در سال جدید باید ۷۰ هزار شغل جدید ایجاد کند، اما چون جمعیت بیکاران استان بالاست و روند رشد آن هم قابل توجه می‌باشد برنامه ریزی‌ها برایجاد ۱۱۰ هزار شغل جدید در استان تمرکز یافته است.
رشیدیان گفت : بر اساس برنامه ششم توسعه در طول ۵ سال، ۴۳۰ هزار اشتغال با سرمایه گذاری ۶۲۰ هزار میلیارد ریال پیش بینی شده که در سال گذشته سرمایه گذاری خوبی در این زمینه در استان جذب شد و ظرفیت جذب سرمایه گذاری و اشتغال لازم نیز بر اساس برنامه در استان وجود دارد.
وی تصریح کرد: امسال هم در سال حمایت از کالای داخلی با تقسیم مناسب دستگاهی، بین بخشی و شهرستانی و همکاری و تعامل همه بخش‌های دولتی، عمومی، بانک‌ها و بیش از همه بخش خصوصی امید است اشتغال برنامه ریزی شده به خوبی محقق شود.