استاندار خراسان رضوی بر لزوم مبارزه هوشمندانه با قاچاق کالا و ارز در راستای حمایت از تولیدات با کیفیت مطلوب داخلی تاکید کرد.

به گزارش اعتدال و امید از  پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان در نخستین نشست کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: با صدور کالای دارای کیفیت مطلوب و متناسب با نیاز و ذائقه مخاطبان می توان هم بازار داخلی و خارجی و اشتغال را حفظ کرد و هم ارزآوری برای کشور داشت.
وی افزود: حمایت از کالای ایرانی به مفهوم حمایت از کل چرخه تولید تا عرضه و صادرات است به گونه ای که تمام این مسیر باید کنترل، نظارت و حمایت شود تا محصول نهایی با سلامت و کیفیت و شرایط مناسب در اختیار مصرف کننده داخلی و خارجی قرار گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی نیز در این نشست با مقایسه عملکرد پارسال حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با سال قبل از آن گفت: پارسال ۳۷۵ جلسه با ۲ هزار و ۸۹ مصوبه در کمیسیون استان، کارگروه های کارشناسی و کمیسیونهای شهرستانی برگزار شد که نسبت به سال ۹۵ از نظر تعداد جلسات ۳۲ درصد و از نظر تعداد مصوبات ۳۴ درصد افزایش داشت و ۸۵ درصد مصوبات نیز اجرایی شد.
سید جواد حسینی افزود: ارزش ریالی کشفیات کالای قاچاق در این استان طی سال گذشته یک هزار و ۸۵۳ میلیارد ریال بود که نسبت به سال قبل از آن ۲۳ درصد افزایش داشت.
وی اظهار کرد: ۸۶٫۴ درصد کشفیات توسط نیروی انتظامی، ۵٫۹ درصد توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت و باقی آن توسط سایر دستگاه ها انجام شد.
وی گفت: تعداد پرونده های تشکیل شده قاچاق کالا و ارز در تعزیرات حکومتی استان طی سال گذشته ۲ هزار و ۵۶۹ مورد و جریمه تعیین شده در این پرونده ها ۷۵۲ میلیارد ریال بود.
حسینی افزود: تعداد پرونده های قاچاق کالا و ارز اداره کل گمرکات استان در سال گذشته ۶۹۸ پرونده به ارزش ۱۱۲ میلیارد ریال بود که نسبت به سال قبل از آن ۲۹ درصد کاهش ولی از نظر ارزش ۱۶۰ درصد افزایش داشت که نشان دهنده افزایش تعداد پرونده های قاچاق کلان از گمرکات استان می باشد.
وی اظهار کرد: تعداد کل بازرسی ها از سطح بازار توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در سال گذشته ۳۰ هزار و ۲۸۵ بازرسی بود که نسبت به سال قبل از آن ۱۱ درصد افزایش داشته و رتبه اول کشور را در این زمینه به دست آورد.
وی گفت: تعداد پرونده های تشکیل شده در سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این مدت ۵۶۹ پرونده بود که نسبت به سال قبل از آن ۱۱ درصد کاهش داشت و ارزش ریالی پرونده ها معادل ۱۰۹ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال قبل از آن ۱۱ درصد افزایش داشت و این نشان دهنده افزایش کشفیات کلان می باشد.
معاون استاندار خراسان رضوی افزود: در سال گذشته ۲ هزار و ۲۷۸ پرونده به ارزش یکهزار و ۶۰۱ میلیارد ریال در فرماندهی انتظامی استان تشکیل شد که نسبت به سال قبل از آن از نظر تعداد پنج درصد و از نظر ارزش ۲۰ درصد افزایش داشت.
وی اظهار کرد: در سال گذشته ۱۲۲ هزار و ۸۹ بطری و قوطی مشروبات الکلی در این استان کشف شد که نسبت به سال قبل از آن ۲۶ درصد افزایش داشت.
وی گفت: کشفیات تجهیزات دریافت از ماهواره در این استان طی سال گذشته نیز ۵۰ هزار و ۸۴۱ عدد بود که نسبت به سال قبل از آن یک درصد کاهش داشت.
حسینی افزود: ارزش ریالی کالاهای ممنوعه مکشوفه استان در سال گذشته ۱۲۸ میلیارد ریال بود که نسبت به سال قبل از آن ۴۱ درصد افزایش داشت.
وی تعداد متهمین دستگیر شده در استان طی سال گذشته را چهار هزار و ۱۲۸ نفر ذکر کرد و گفت: این تعداد نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد کاهش داشت.
وی اظهار کرد: تعداد باندهای قاچاق متلاشی شده در استان طی سال گذشته ۴۰ باند بود که نسبت به سال قبل از آن هشت درصد افزایش داشت.
حسینی با بیان اینکه مصرف فرآورده های نفتی جز نفت کوره و نفت سفید در خراسان رضوی در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ افزایش داشت، افزود: مصرف نفت گاز در استان در بخش های مختلف طی سال گذشته نسبت به سال قبل از آن سه درصد و معادل ۴۹ میلیون لیتر افزایش یافت.
وی گفت: مقدار فرآورده های نفتی کشف شده در استان خراسان رضوی طی سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود ۶ درصد کاهش داشت که این مقدار برای نفت گاز معادل ۹ درصد کاهش بود.