رییس پلیس فتای ناجا با اعلام اینکه اینستاگرام بر خلاف پروتکل‌های بین المللی هیچ سروری در داخل کشور ندارد از بررسی پلیس بر روی ۵۱ هزار پیج اینستاگرامی با محتوای مستهجن و مبتذل خبر داد و گفت: اقدامات پلیس فتا برای شناسایی ادمین این پیج‌ها در حال انجام است.

به گزارش اعتدال و امید، سردار کمال هادیانفر در نشست خبری پیش از ظهر امروز خود گفت: روزانه بین ۶ تا ۷ میلیون حمله ساییری در کشور انجام می‌شود که اکثریت آنها دفع می‌شود.

سردار هادیانفر رییس پلیس فتا

وی گفت: در سال گذشته،۲۹۶ حمله سایبری جدی در کشور داشتیم که این حملات عمدتا به سامانه ‌ها و زیرساخت‌ها بوده است که ۵۰ درصد از سوی آمریکا و چین ، ۳۰ درصد کشورهای اروپایی همچون آلمان و هلند و مابقی کشورهای آسیایی هستند.

رییس پلیس فتا تصریح کرد: از میان ۳۲ بانک در سال گذشته به ۱۱ بانک که بیشترین گردش مالی را دارند حملاتی وارد شد که البته تذکراتی را داده‌ایم.

وی ادامه داد: خوشبختانه هیچ یک از این حملات آسیب جدی وارد نکرده و دفع شده؛ اما عمده دلایل این حملات ایجاد اخلال در نظام پولی و مالی کشور، زیرساخت‌ها و حوزه‌های انرژی و برق و گاز است.

سردار هادیانفر با بیان اینکه امروز بیش از ۴۹.۵ درصد از جرائم فضای مجازی در تلگرام است، اظهار کرد: حدود ۷۰ درصد از کل جرایم در پیام رسان‌ها و شبکه های اجتماعی است.

رییس پلیس فتا، همچنین به فعالیت گروه‌های تروریستی و القاعده در تلگرام اشاره کرد و با بیان اینکه پلیس این موضوع را اوایل سال ۹۶ اعلام کرده است، افزود: امروز ۳۰۰ کانال مربوط به داعش و تفکر تکفیری با ۱۱ زبان در تلگرام فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: در این شرایط مدیر تلگرام هم این کانال‌ها را حذف نمی‌کند و می‌گوید خشونت را ترویج نمی‌کند، در حالی که به تفکر این ها توجهی ندارند، البته داعش به برکت جمهوری اسلامی ایران و اقدامات کشور عراق و سوریه و … از بین رفت؛ اما تفکر آن همچنان وجود دارد.

هادیانفر درباره فیلترینگ هوشمند در اینستاگرام هم گفت: این موضوع با پیگیری وزارت ارتباطات انجام شد؛ اما از سال گذشته با تغییر ssl در اینستاگرام عملا فیلترینگ هوشمند ناکارآمد شد و جز در موارد معدودی که امنیت ملی در خطر است، فیلترینگ هوشمند در اینستاگرام نیست.

وی درباره ارزش ریالی مبالغ کلاهبرداری شده از شهروندان در فضای مجازی، اظهار کرد: طبق ادعای کاربران چیزی حدود ۱۴۲۷ میلیارد ریال در پرونده‌های سایبری از آنان کلاهبرداری شده؛ اما آنچه که پلیس فتا به طور قطعی می‌تواند آن را تایید کرده و در پرونده‌های ما نیز کشف شده است، ۹۳۱ میلیارد ریال است.

به گفته رییس پلیس فتای ناجا، در سال ۹۶ جرایمی همچون برداشت از حساب‌های بانکی، مزاحمت اینترنتی، کلاهبرداری یارانه‌ای، هتک حیثیت و نشر اکاذیب و انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی به ترتیب ۶۵، ۶۰، ۵۵، ۳۱ و ۲۲ درصد افزایش داشته است.

خودکشی پدر یک خانواده پس از انتشار تصاویر دخترش

مراقب ربات‌های سارق تصاویر خصوصی باشیم

هادیان‌فر با بیان اینکه انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی افراد به ویژه زنان و دختران جوان به شدت نگران‌کننده است، گفت: ربات‌هایی در فضای مجازی وجود دارند که این تصاویر را سرقت می‌کنند، سپس آن را در فضای مجازی با عناوین بد و مستهجن بارگذاری کرده و مثلا گفته می‌شود که برای ارتباط با صاحب این تصویر می‌بایست مبلغ ۱۰ هزار تومان را به حسابی واریز کنید؛ اما در واقع اینها صفحات فیشینگ هستند و هر فردی که تصویرش منتشر شده بی‌آبرو می‌شود و این سودجویان با کپی کردن اطلاعات کارت بانکی کاربران اقدام به سرقت اطلاعات بانکی دیگران می‌کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه در یکی از این موارد به قدری هجمه‌ها علیه دختری جوان در یکی از شهرهای شمالی کشور افزایش یافته بود که پدر خانواده به خاطر بدنام شدن دخترش دست به خودکشی زد. موردی دیگر نیز در جنوب کشور بود که دختری جوان که روحش نیز از این مباحث بی‌خبر بود تنها به دلیل اینکه عکس‌های خصوصی‌اش را در شبکه اجتماعی خود بارگذاری کرده بود دست به خودکشی زد. بنابراین لازم است که کاربران شبکه‌های اجتماعی حتما توجه داشته باشند که تصاویر خود را در این فضاها بارگذاری نکنند.

استان‌های دارای کمترین و بیشترین جرایم سایبری

هادیان‌فر در بخش دیگری از سخنانش به استان‌های دارای کمترین و بیشترین جرایم سایبری اشاره کرد و گفت: پلیس فتای تهران بزرگ، خراسان رضوی، فارس، اصفهان و آذربایجان شرقی با بیشترین حجم پرونده جرایم مجازی در سال ۹۶ روبرو بودند و کمترین جرایم نیز در استان‌های یزد، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و کیش رخ داده است.

انتقاد از ناامنی دستگاه‌های خودپرداز

رییس پلیس فتای ناجا در ادامه با بیان اینکه ۲۴ درصد از تراکنش‌های بانکی در کشور از طریق دستگاه‌های خودپرداز انجام می‌شود، گفت: متاسفانه سیستم دستگاه‌های ATM‌یا همان‌ خودپرداز در کشور ما قدیمی و مربوط به سال ۹۰ است و از دانش و تکنولوژی روز در آنها استفاده نشده است. کارت‌های بانکی مگنتی که امروزه صادر می‌شود در دنیا منسوخ شده و کارت‌های جدید گرچه یک یا دو یورو قیمت دارند اما به صورت چیپ هستند و اطلاعات بانکی کاربران را حفظ می‌کند.

وی با بیان اینکه رمزهای یک بار مصرف نیز باید برای صاحبان کارت‌های بانکی ایجاد شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه این موارد مورد توجه قرار نگرفته است.

شناسایی و مسدود کردن ۲۳ هزار کانال و گروه مجرمانه در فضای مجازی

وی با اشاره به جرایم فضای مجازی نیز گفت: متأسفانه کانال‌های تلگرامی حاوی محتوای مبتذل و مستهجن، ابتدا با موضوعات طنز و سرگرمی اقدام به جذب می‌کنند؛ اما در نیمه‌های شب مطالب و فیلم‌های مستهجن را بارگذاری می‌کنند که با اقدامات پلیس فتا، ۲۳ هزار کانال و گروه مجرمانه در این فضا از میان ۳۰ هزار و ۱۸۸ کانال مجرمانه، شناسایی شده و مسدود شد. متاسفانه در عرض کمتر از ۱۰ دقیقه بعد کانال مشابه که پیشتر تبلیغات آن تحت عنوان کانال پشتیبان انجام شده بود فعال شده و دوباره همان محتواها در فضای تلگرام بارگذاری می‌شود.

رییس پلیس فتای ناجا همچنین از فعالیت ۴۷۵۳ مورد تروریستی و داعشی در فضای مجازی خبر داد و گفت: ۶۵۰ کانال و گروه نیز در حوزه ضداسلام و تبلیغات این‌چنینی فعالیت می‌کنند و کانال‌های قابل توجهی نیز در امر فروش موادمخدر، کالاهای ممنوعه و … فعال هستند.

تمرکز پلیس فتا روی ۵۱ هزار حساب اینستاگرامی

وی از شناسایی و بررسی ۵۱ هزار حساب اینستاگرامی در کشور خبر داد و گفت: در این میان برخی از کاربران که به شاخ‌های اینستاگرامی نیز مشهور شده‌اند حضور دارند. این کانال‌ها مطالب مبتذل و مستهجن را ترویج می‌کنند.

هادیان‌فر از رشد چشمگیر جرایم در فضای تلگرام خبر داد و ادامه داد: طبق آمارهای ما در سال ۹۵، ۳۱.۷۹ درصد جرایم در تلگرام رخ می‌داد که امسال این آمار به ۴۹.۵ درصد از کل جرایم فضای مجازی افزایش یافته است که از این میان حدود ۴۰ درصد مربوط به انتشار تصاویر خانوادگی و ۲۰ درصد مربوط به مزاحمت بوده است.

فعالیت ۳۲۹۵ گروه قمار در تلگرام

هادیان‌فر در ادامه از فعالیت ۶۶۸ سایت قماربازی و برخورد پلیس با آنها خبر داد و گفت: ۳۲۹۵ کانال و گروه قماربازی نیز از سوی پلیس شناسایی شده‌اند که برخی از این کانال‌ها بعضا بالای ۲۰۰ میلیون تومان تراکنش داشتند.

وی با بیان اینکه ۱۴۱ درگاه بانکی متعلق به این شبکه‌های قمار نیز از سوی پلیس شناسایی و منهدم شده‌اند، گفت: درصد قابل توجهی از این قمار بازی‌های مجازی در کشور ترکیه مستقر هستند.

رییس پلیس فتا همچنین نسبت به فعالیت سودجویان با شیوه اسکیمر هشدار داد و گفت: برخی از افراد با نصب تراشه‌ای که اطلاعات کارت بانکی را کپی می‌کند بر روی دستگاه‌های کارت‌خوان سیار، اقدام به برداشت از حساب بانکی افراد کرده‌اند، به این شیوه که در نقطه‌ای پرت و دور افتاده یک دستگاه کارت خوان را برای فروش محصولی قرار می‌دهند؛ اما این دستگاه اطلاعات کارت‌های بانکی را کپی می‌کند، سپس شهروندانی که آگاه نبوده و رمز خود را به فروشنده اعلام کرده‌اند از حساب‌شان برداشت می‌شود. بنابراین لازم است که دارندگان کارت‌های بانکی هنگام خرید اینترنتی حتما رمز را شخصا وارد کنند.

احضار دو اپراتور تلفن همراه

وی همچنین از اجرای طرح مبارزه با فروشندگان اطلاعات کاربران تلفن همراه خبر داد و گفت: در همین راستا دو اپراتور تلفن همراه احضار شده و توصیه‌ها و هشدارهای لازم به آنان داده شد.

هادیان‌فر همچنین از ارتباط بیش از ۴۳ هزار نفر از شهروندان با سامانه چت پلیس فتا در سال گذشته خبر داد.

وی با اشاره به باندهای منهدم شده در سال ۹۶ نیز گفت: ۱۰ باند که اقدام به سرقت اطلاعات ۱۵ هزار کارت بانکی کرده بودند شناسایی و منهدم شدند. شش باند فیشینگ نیز منهدم شده است.