«عمران خان»رهبر حزب پیروز انتخابات پارلمانی پاکستان رسیدگی به شرایط داخلی این کشور در کنار رویکردهای نوین به سیاست جهانی و منطقه ایی از جمله ارتباط نزدیک تر با همسایگانش از جمله ایران را از اصول دولت خود عنوان کرده است.

به گزارش اعتدال و امید، کمیسیون نظارت بر انتخابات پاکستان، حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) به رهبری عمران خان کریکت باز معروف پاکستانی را با کسب ۱۱۵ کرسی در مجلس ملی به عنوان پیروز انتخابات معرفی کرد. عمران خان با این پیروزی، حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف و حزب مردم پاکستان را پشت سر گذاشت و اکنون باید برای تشکیل دولت ائتلافی تلاش کند.
عمران خان در نخستین سخنرانی خود پس از اعلام پیروزی در انتخابات، هدف خود را ایجاد «پاکستان جدید» و راه اندازی سیاست خارجی نوین منطقه ای و جهانی بیان کرد.
تارنمای «شورای روابط خارجی» آمریکا نوشت: عمران خان پایه ریزی روابط نوین منطقه ای اسلام آباد و ارتباط نزدیک تر با همسایگان را از جمله اهداف مهم خود عنوان کرده ضمن اینکه از متوازن سازی راهبردها و سیاست های پاکستان در قبال ایالات متحده سخن گفته است. عمران خان با تمجید از چین به علت ایجاد یک روند سرمایه گذاری مناسب در پاکستان، از تلاش دولت خود برای کسب تجربه همکاری با چین برای کاهش فقر در کشورش خبر داد.
به نوشته این اندیشکده آمریکایی، عمران خان در مورد افغانستان نیز ابراز داشت اسلام آباد همه تلاش های خود را برای پایان دادن به منازعه در این کشور و ایجاد مرزهایی باز با کابل به کار خواهد گرفت.
این گزارش به صورت تلویحی از اشاره اندک عمران خان به روابط اسلام آباد-واشنگتن گلایه کرد و به نوعی وی را به بی اطلاعی از پیچیدگی های روابط دوطرف متهم ساخت. این اندیشکده عنوان داشت: عمران خان خط مشی های کنونی را روابطی یکطرفه تفسیر کرد و رویکرد خود در سیاست خارجی با واشنگتن را توام با منافع دوجانبه دانست و ابراز داشت تلاش می کند تا این روابط را متوازن سازد.
نشریه تایم نیز در تحلیل خود از برنامه های این دانش آموخته انگلستان برای ایجاد تحولات در شرایط داخلی و منطقه ای پاکستان نوشت: اگرچه انتظار می رود تا دگرگونی هایی در سیاست های منطقه ای پاکستان رخ بدهد اما ساختار کنونی ادامه خواهد یافت. این تدوام به ویژه در زمینه هند و افغانستان به علت قدمت بیش از چهار دهه ای آن قابل پیش بینی است اما به نظر می رسد عادی سازی و کاهش تنش با این دو کشور در دستور کار دولت جدید قرا بگیرد.
با این حال رهبر حزب پیروز انتخابات پاکستان به صراحت از تلاش خود برای بهبود روابط خود با همسایگان از جمله ایران سخن گفته است.

**ایران و سیاست های منطقه ای عمران خان
برخی کارشناسان پیروزی عمران خان و اظهارات وی در مورد سیاست منطقه ای پاکستان را مثبت ارزیابی می کنند و امیدوار هستند روندی که در زمینه همکاری بیشتر این کشور با ایران در حوزه های امنیتی، نظامی و حتی اقتصادی در پیش گرفته شده است با سرعت بیشتری دنبال شود. از این رو یکی از مهمترین محورها در دور جدید روابط دو طرف، آغاز دوباره همکاری ها بر سر انرژی و گاز پیش بینی می شود.
تارنمای روزنامه ‘دیلی پاکستان’ تصریح کرد: عمران خان به دنبال روابطی محکمتر با همسایگان از جمله هند و ایران است.
رئیس حزب تحریر انصاف پاکستان پس از اعلام پیروزی خود در انتخابات اخیر این کشور از راه اندازی روابطی بهتر با ایران برای حل مشکلات در خاورمیانه سخن گفت.
وی همچنین از نقش آفرینی بیشتر دولت خود در کاهش تنش ها در منطقه سخن گفت.
تارنمای روزنامه پرمخاطب’ DAWN ‘هم در گزارشی، روابط ایران و پاکستان را در دوره اخیر رو به گسترش و آینده آن را نیز روشن ارزیابی کرد به گونه ای که سطح روابط به حوزه های امنیتی و نظامی هم توسعه یافته است.
به نوشته این روزنامه دیدار اخیر سرلشکر ‘محمدحسین باقری’ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به اسلام آباد را دارای اهمیت ویژه برای میادلات امنیتی و نظامی دوطرف ارزیابی کرد.
روزنامه ‘تایمز ایندیا’ نیز در گزارشی عنوان داشت: عمران خان با انتقاد از ایالات متحده بر تقویت روابط با چین، ایران و عربستان تاکید کرده است و اعتقاد دارد هیچ کشوری همچون پاکستان به آرامش نیاز ندارد و از این رو بر اساس منافع دوجابنه بدون آسیب رساندن به دیگر شرکای پاکستان، روابط و سیاست خارجی خود را توسعه می دهد.
نشریه تایم نیز در مورد آینده روابط تهران و اسلام آباد آورده است: حزب تحریک انصاف ترجیح می دهد تا روابط نزدیک تری را با تهران داشته باشد بخشی از انگیزه این اقدام به علت خشم از رویکردهای ایالات متحده و سیاست های خصمانه واشنگتن به ویژه در دوره رقابت های انتخابات اخیر اتخاذ می شود.
بنا بر تحلیل این نشریه، مخالفت چند سال قبل پارلمان پاکستان با مشارکت نظامی این کشور در حمله سعودی ها به یمن از جمله عواملی است که می تواند به نزدیکی بیشتر اسلام آباد و تهران بیانجامد.

**امیدواری به احیای خط لوله صلح
پروژه خط لوله صلح (انتقال گاز از ایران به هند) که چند سالی وقت و منابع مالی زیادی صرف آن شد به دلایلی با انصراف هند و بی میلی دولت پاکستان روبرو شده است. با وجودی که بخش اعظم این پروژه مهم و حتی استراتژیک برای سه کشور، در داخل ایران به اتمام رسیده اما اسلام آباد علاقه ای به اتمام این پروژه در خاک خود نشان نداده است.
اگرچه کارشناسان و مقامات این کشورها تامین امنیت را دلیل انصراف از ادامه این پروژه بیان می کردند اما تحلیلگران اعتقاد داشته اند فشارهای سیاسی بر اسلام آباد به ویژه از سوی ایالات متحده بر تصمیم آن ها تاثیر شگرفی داشته است. گفته می شود همچنین فشار و حمایت های برخی متحدان منطقه ای پاکستان همچون عربستان سعودی هم بی تاثیر نبوده است.
بر اساس اخبار رسانه ها، پیش از این نیز عمران خان به عنوان یک وزنه سیاسی در پاکستان تمایل خود برای میانجی گری میان تهران و ریاض نشان داده بود. حتی به نوشته نشریه «Malaysiakini» وی در سال ۲۰۱۶ با سفرای هر دو کشور در اسلام آباد دیداری را انجام داد تا برای کاهش تنش گام بردارند.
این نشریه عنوان داشت: حزب انصاف عمران خان اکنون اعلام کرده است از تکمیل خط لوله انتقال گاز (IP) حمایت می کند زیرا اعتقاد دارد این پروژه مهم می تواند به رفع چالش انرژی اسلام آباد کمک کند. عمران خان از سیاست های مخاصمه آمیز کاخ سفید در منطقه به ویژه دیدگاه منفی مقام های ایالات متحده علیه ایران هم انتقاد کرده است.
چنین ابراز نظری در مورد واشنگتن به این گمانه زنی تحلیلگران قوت می بخشد که فشارهای آمریکا برای محدودسازی ایران، نقش مهمی در به سرانجام نرسیدن خط لوله گازی سه جانبه ایران، هند و پاکستان می دانند.
به نظر می رسد تاکید عمران خان بر ارتقای روابط با تهران، در کنار نقش آفرینی بیشتر اسلام آباد در مسائل منطقه ای و اشاره صریح اش به دو کشور ایران و عربستان می تواند کلید واژه هایی تعبیر شوند که به موضوع انرژی هم ارتباط پیدا می کند.
پاکستان با داشتن نزدیک به ۲۰۰ میلیون جمعیت، به طور قطع نیاز فراوانی به انرژی و گاز دارد و نمی تواند این نیاز را تنها با اتکا خط لوله تاپی (انتقال گاز طبیعی ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان و هند) تامین نماید. حال آنکه خط لوله صلح از نظر پیشرفت فیزیکی و حتی امنیت مسیر از برتری قابل توجهی برخوردار است.