در آستانه ماه محرم پرچم متبرک بارگاه مطهر حضرت امام رضا (ع) عصر یکشنبه طی مراسمی به ۳۱۰ هیات مذهبی مشهد، استان های مختلف و برخی کشورهای اسلامی اعطا شد.

اعتدال و امید:

تولیت آستان قدس رضوی در این مراسم گفت: هیات های عزاداری خاستگاه دلدادگی و عشق به حضرت امام حسین (ع) هستند.
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی افزود: گرچه هیات های مذهبی به عنوان هیات های سوگ و اندوه معرفی شده اند اما این هیات ها جایگاه علم و دانش افزایی هستند.
وی اظهار داشت: هیات مذهبی، تشکلی از دلدادگان به خداست که گرد هم آمده اند تا به معرفت و دانش خویش در پرتو آموزه های حضرت امام حسین (ع) که مصباح هدایت است، بیافزایند.
وی گفت: هیات های مذهبی کارکردهای مختلف دارند که یکی از آنها رسیدگی به مسائل اجتماعی و باز کردن گره های اجتماعی است که راهکار برون رفت از آسیب های اجتماعی را نشان می دهد.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: یکی از مهمترین کارکردهای هیات های مذهبی، صیانت بخشی به جامعه در مقابل تهدیداتی است که به اخلاق و اندیشه های جامعه آسیب می رساند.
وی اظهار داشت: از دیگر کارکردهای هیات های مذهبی، مسائل اقتصادی است زیرا این هیاتها توسط مردم اداره می شوند و زیباترین جلوه های عشق و ایثار مال را می توان در این هیات ها مشاهده کرد.
معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی نیز در این مراسم گفت: آستان قدس رضوی طبق سنت کهن در روزهای پایانی ماه ذی‌الحجه پرچم متبرک رضوی را به هیات های مذهبی مشهد و سراسر کشور اهدا می ‌کند.
حجت الاسلام سید جلال حسینی افزود: این پرچم هرسال به هیات های مذهبی که در سال ‌های گذشته این پرچم را دریافت نکرده‌ اند، هدیه می شود.
وی اظهار داشت: ۶ هزار هیات مذهبی برای دریافت پرچم متبرک آستان قدس رضوی ثبت نام کردند که بعد از پایش آنها این پرچم به ۳۱۰ هیات مذهبی ایرانی و غیرایرانی اهدا شد.
وی گفت: ۲۴۰ هیات مذهبی از این تعداد از شهرستان های ۲۰ استان، ۶۰ هیات از مشهد و ۱۰ هیات مذهبی نیز از کشورهای بحرین، عراق، عربستان، افغانستان و سوریه بودند.