شامگاه سه‌شنبه پارلمان عراق پس از کش و قوس‌های بسیار، «برهم احمد صالح» نامزد حزب اتحاد میهنی کردستان را به عنوان رئیس‌جمهور جدید این کشور انتخاب کرد.

رئیس جمهور جدید عراق را بیشتر بشناسیدبه گزارش اعتدال و امید، پس از اختلاف‌نظرهای بسیار بین دو حزب اتحاد میهنی و دموکرات کردستان بر سر معرفی نامزد ریاست‌جمهوری عراق، پارلمان عراق شامگاه سه‌شنبه در یک رای‌گیری ماراتن‌گونه سرانجام «برهم احمد صالح قاسم» از حزب اتحاد میهنی کردستان را به عنوان رئیس‌جمهور جدید این کشور انتخاب کرد.

برهم صالح سیاستمدار کُرد عراقی است که در سال ۱۹۶۰ میلادی در شهر سلیمانیه عراق به دنیا آمد. وی در سال ۱۹۷۶ به عضویت حزب اتحاد میهنی کردستان درآمد و در سال ۱۹۷۹ توسط رژیم بعث عراق بازداشت شد. او در بازداشتگاه تحصیلات مقدماتی را پشت سر گذاشت و پس از آزادی برای ادامه تحصیل راهی انگلستان شد.

این سیاستمدار عراقی در سال ۱۹۸۳ در رشته مهندسی عمران از دانشگاه کاردیف فارغ‌التحصیل شد، سپس تحصیلات خود را در رشته آمار و برنامه‌های کاربردی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه لیورپول ادامه داد و در سال ۱۹۸۷ مدرک دکتری خود را در این رشته دریافت کرد.

برهم صالح صاحب یک فرزند پسر و یک فرزند دختر است و در دو مرحله مسئولیت نخست‌وزیری اقلیم کردستان را برعهده داشته است. او مدتی نیز به عنوان مسئول دفتر روابط خارجی حزب اتحاد میهنی کردستان در انگلیس فعالیت داشت. وی در سال ۱۹۹۲ به عنوان عضو کادر رهبری حزب انتخاب و به عنوان مدیر دفتر حزب اتحاد میهنی کردستان و اولین نماینده اقلیم در آمریکا معرفی شد.

برهم احمد صالح برای اولین بار، از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۰۴ نخست‌وزیر اقلیم کردستان بود و پس از سقوط رژیم صدام، به طور موقت عهده‌دار مسئولیت معاونت نخست‌وزیر عراق و پس از آن در سال ۲۰۰۵ وزارت برنامه‌ریزی در دولت انتقالی را برعهده گرفت. او سال ۲۰۰۶ معاون نخست‌وزیر اولین دولت منتخب در عراق شد و مسئولیت رسیدگی به پرونده اقتصاد کشور را بر عهده گرفت.

وی در سال ۲۰۰۹ از سوی سران اقلیم کردستان به عنوان رئیس لیست کردستان در انتخابات پارلمانی اقلیم منصوب و برای دومین بار به عنوان نخست‌وزیر اقلیم مامور تشکیل کابینه شد.

برهم صالح در سال ۲۰۱۴ به همراه فؤاد معصوم برای تصدی سمت ریاست‌جمهوری عراق نامزد شد ولی در انتخابات میان‌حزبی از نامزدی ریاست‌جمهوری کنار گذاشته شد و در نتیجه، فواد معصوم به عنوان تنها نامزد ریاست‌جمهوری به پارلمان معرفی و به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد.

طبق گزارش رسانه‌های عراقی، دکتر برهم احمد صالح روابط خوبی را چه در سطح اقلیم کردستان و چه در سطح عراق با دیگران دارد و از تمام جریان‌های سیاسی کشور استقبال می‌کند.

برهم احمد صالح شامگاه سه‌شنبه، در رقابت با فؤاد حسین نامزد حزب دموکرات کردستان عراق و پنج نامزد کُرد دیگر موفق شد اکثریت آرای اعضای پارلمان عراق را کسب و به عنوان هشتمین رئیس‌جمهور عراق منصوب شود.

او پس از اولین تجربه ناموفق خود در رسیدن به پست ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۴، امروز توانست بر کرسی‌ای تکیه بزند که پس از سقوط صدام و بوجود آمدن سنت انتخاب رئیس‌جمهور از میان کُردها، افرادی چون جلال طالبانی و فواد معصوم بر آن نشسته بودند.