رئیس‌جمهور آمریکا در جمع هواداران خود در می‌سی‌سی‌پی گفت به ملک سلمان هشدار داده که بدون حمایت ارتش آمریکا دو هفته هم در قدرت دوام نخواهد آورد.

بدون حمایت ما دو هفته نیز در قدرت باقی نخواهید ماندبه گزارش اعتدال و امید، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در اظهاراتی غیردیپلماتیک و تحقیرآمیز درباره عربستان سعودی، متحد نزدیک این کشور، گفت به سلمان پادشاه عربستان هشدار داده است بدون حمایت ارتش آمریکا “دو هفته” هم در قدرت باقی نخواهد ماند.

­ترامپ در میان تشویق هواداران خود  در تجمعی در ایالت می‌سی‌سی‌پی گفت: «ما از عربستان سعودی حفاظت می‌کنیم. شما می‌گویید آن‌ها ثروتمند هستند. من هم عاشق شاه سلمان هستم. اما من گفتم ای شاه، ما داریم از شما حفاظت می‌کنیم. شما ممکن است بدون ما دو هفته هم برقرار نباشید. شما باید برای ارتش خودتان پول بدهید.»

ترامپ نگفت چه زمانی این اظهارات را با شاه سعودی مطرح کرده است.

رویترز در گزارش خود درباره اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا در می‌سی‌سی‌پی نوشته است به رغم این اظهارات تند، دولت ترامپ رابطه نزدیکی با عربستان دارد و آن را دژی محکم در برابر ایران در منطقه قلمداد می‌کند.

ترامپ روز شنبه با سلمان تماس تلفنی برقرار کرد و دو طرف درباره تلاش‌ها برای حفظ عرضه نفت و تامین ثبات بازار و رشد اقتصاد جهانی صحبت کردند.

ترامپ در ادامه اظهارات روز سه شنبه خود گفت: «ما در ازای هیچ، از بسیاری از این کشور‌ها دفاع می‌کنیم، اما در مقابل، آن‌ها با ارایه قیمت‌های بالای نفت از ما منفعت می‌برند. این خوب نیست. ما از آن‌ها می‌خواهیم افزایش قیمت را متوقف کنند. از آن‌ها می‌خواهیم شروع به کاهش قیمت‌ها کنند.»