وزیر خارجه آمریکا در واکنش به رای دیوان بین‌المللی دادگستری به نفع ایران، اعلام کرد کشورش عهدنامه مودت با تهران را لغو می‌کند.

پمپئو: آمریکا از پیمان مودت با ایران خارج می‌شودبه گزارش اعتدال و امید به نقل از اسکای‌نیوز، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به رای امروز دادگاه لاهه که در آن اعلام شده تحریم‌ها و محدودیت‌های تجاری آمریکا علیه ایران می‌تواند ناقض مفادی از پیمان مودت میان دو کشور باشد، اعلام کرد دولت ترامپ این پیمان را فسخ می‌کند.

وی که در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت، ضمن ابراز ناخرسندی از رای موقت امروز دادگاه لاهه گفت: «همین‌جا اعلام می‌کنم که دولت ترامپ به پیمان مودت با ایران (مصوب ۱۹۵۵) پایان می‌دهد. این تصمیمی است که باید ۳۹ سال پیش [یعنی پس از پیروزی انقلاب] گرفته می‌شد!»

وی همچنین با “بی‌ارزش خواندن رای دادگاه لاهه” ادعا کرد ایران تلاش می‌کند با سوءاستفاده سیاسی از دیوان بین‌المللی دادگستری، آمریکا را مجبور به توقف اعمال تحریم‌ها کند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه افزود: «از رای دیوان بین‌المللی دادگستری که ایالات متحده را هدف قرار می‌دهد، احساس ناامیدی می‌کنیم.»

وی در عین حال در واکنش به رای موقت دادگاه لاهه که از آمریکا خواسته است تداوم کمک‌های بشردوستانه به ایران را تضمین کند، مدعی شد وزارتخانه تحت امرش در حال همکاری نزدیک با وزارت خزانه‌داری است تا اطمینان حاصل کند که [با وجود تحریم‌ها]کمک‌های بشردوستانه به ایران ادامه خواهد داشت.

پمپئو همچنین بار دیگر ایران را تهدیدی علیه اماکن دیپلماتیک آمریکا در عراق توصیف کرد و گفت آمریکا در صورت هرگونه حمله‌ای به منافعش در عراق، مستقیما ایران را مسئول خواهد شمرد.

دیوان بین‌المللی دادگستری موسوم به دیوان لاهه صبح امروز (چهارشنبه) برای صدور رای موقت خود درباره شکایت ایران از آمریکا به دلیل اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه کشورمان تشکیل جلسه داد و در این جلسه، آمریکا را به رفع برخی تحریم‌ها علیه ایران ملزم کرد.