رئیس خانه احزاب خراسان رضوی گفت: من معتقدم که امروز ما نیازمند یک حرکت جدید و جریان سومی هستیم که از خطاهای گذشته مبرا باشد.

اعتدال و امید:

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص رابطه دولت و احزاب، اظهار کرد: متاسفانه هنوز احزاب در جامعه ما از جایگاه مناسبی برخوردار نیستند، نظام حزبی در کشور نهادینه نشده و به طور کلی احزاب در کشور ما به عنوان یک ارزش تلقی نمی‌شوند بلکه حزب‌گریزی و عدم وابستگی به احزاب یک ارزش تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه دموکراسی و مردم‌سالاری به عنوان الگویی که ما آن را از دیگران به عاریت گرفتیم، بدون وجود احزاب ابتر و ناقص است، عنوان کرد: اینکه در حال حاضر احزاب سیاسی به ویژه احزاب سیاسی اصلاح‌طلب یا اعتدال‌گرا نیز حمایت‎های جدی از دولت انجام نمی‌دهند، به دلیل کارنامه ناموفقی است که دولت در سال‌های اخیر از خود بروز داده و وخامت اوضاع اقتصادی، عدم ثبات، فقر، فساد، تبعیض و تورم نظام گسیخته فعلی سبب گسترش نارضایتی‌های مدنی در جامعه شده است.

آرین‌منش افزود: ما به سرعت در حال از دست دادن مردم به عنوان مهم‌ترین سرمایه اجتماعی هستیم و دولت نیز در حال از دست دادن پشتوانه‌های خود است. عدم حمایت احزاب از دولت به این دلیل است که نمی‌خواهند سرنوشت احزاب خود را با سرنوشت دولت گره بزنند.

احزاب سیاسی موتور حرکت دولت‌ها و خاستگاه آن‌ها هستند

این فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: در نظام‌های دموکراتیک در دنیا، معمولا احزاب سیاسی موتور حرکت دولت‌ها و خاستگاه آن‌ها هستند. به عبارت دیگر احزاب هستند که دولت‌ها را به وجود می‌‎آورند، بر کار آن‌ها نظارت می‌کنند و هدایت دولت‌ها را عهده‌دار هستند اما به طور کلی احزاب در ایران هرگز بعد از انقلاب اسلامی در جایگاه واقعی خود قرار نداشتند.

رئیس خانه احزاب خراسان رضوی گفت: تقریبا تمام دولت‌ها و روسای جمهور گذشته افتخارشان این بوده که عضو هیچ حزب و گروهی نیستند و عدم وابستگی به احزاب سیاسی را برای خود افتخار می‌دانستند، بنابراین به طورکلی احزاب در ایران از رشد لازم برخوردار نبوده و جایگاه واقعی خود را ندارند اما دو جریان سیاسی چپ و راست یا اصلاح‌طلب و اصولگرا معمولا به نوعی حمایت از کاندیداهایی را عهده‌دار می‌شدند و روسای جمهور نیز به نوعی این وابستگی را احساس می‌کردند که از پشتوانه یک جریان سیاسی، بیشتر برخوردار هستند.

وی ادامه داد: دولت آقای روحانی که ادعای جریان اعتدال را داشت و معتقد بود که باید بین دو جریان سیاسی تعادلی برقرار شود، نهایتا از حمایت جریان اصلاح‌طلب برخوردار شد و زمام امور را در دست گرفت اما همواره تظاهر به این می‌کرد که استقلال دارد.

احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا خود را حامی دولت نمی‌دانند

آرین‌منش با اشاره به اینکه امروز احزاب سیاسی، نه اصولگرا و نه اصلاح‌طلب، هیچ کدام خود را حامی دولت نمی‌دانند، تصریح کرد: این احزاب حاضر نیستند که به دلیل ناکارآمدی‌ها و ضعف‌های دولت در به وجود آمدن اوضاع وخیم اقتصادی، هزینه بپردازند، بنابراین حتی جریان اصلاح‌طلب که حامی دولت بود نیز امروز تلاش می‌کند تا حساب خود را از دولت جدا کند و آسیب‌هایی که ناشی از وخامت اوضاع کشور است، متوجه جریان اصلاح‌طلب نشود.

این فعال سیاسی اصولگرا اضافه کرد: اما مردم عملا دولت را برخاسته از جریان اصلاحات می‌دانند و طبیعتا احزاب اصلاح‌طلب نیز آسیب‌های خود را از شرایط کشور خواهند دید اما معنای این قضیه این نیست که اگر امروز شرایط کشور وخیم بوده و بی‌ثباتی، فقر، فساد، تبعیض و نارضایتی عمومی در حال فراگیر شدن و سرمایه اجتماعی و پشتوانه عظیم مردمی در حال از دست رفتن است، مردم از جریان اصولگرا رضایت دارند زیرا معتقد هستند که شرایط امروز کشور کارنامه هر دو جریان سیاسی و حاصل دست به دست شدن قدرت و جابه‌جا شدن این دو جریان است.

رئیس خانه احزاب خراسان رضوی بیان کرد: من معتقدم که امروز ما نیازمند یک حرکت جدید و جریان سومی هستیم که از خطاهای گذشته مبرا باشد، جریان اصلاح‌طلب تحول‌خواهی که اشکالات گذشته را درک و از تمام ظرفیت‌های قانون اساسی به درستی استفاده کند تا بتواند کشور را از بحران نجات دهد.

وی عنوان کرد: احزاب سیاسی که در دنیا فعالیت می‌کنند، در کنار دولت‌هایی که از درون آن‌ها به وجود آمدند، قرار می‌گیرند، مسئولیت های کار را عهده‌دار می شوند، ضعف‌ها و قوت‌ها را می‌پذیرند و از دولت‌های خود با ارائه مشاوره، همفکری و کمک برنامه‌ای حمایت می‌کنند تا دولت‌ها موفق شوند زیرا پیروزی دولت‌ها متوجه حزب آن‌ها می‌شود اما در کشور ما که احزاب نهادینه نشده‌اند، چنین مسئولیت‌پذیری‌هایی نیز معمولا وجود ندارد.

کمک به دولت، کمک به کشور است

آرین‌منش با اشاره به اینکه آحاد مردم می‌توانند به دولت کمک کنند، تصریح کرد: این بدین دلیل است که کمک به دولت، کمک به کشور است. همه از وخامت اوضاع پدید آمده در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آسیب می‌بینند، بنابراین برای برون‌رفت از این شرایط نیز همه آحاد ملت باید به صحنه بیایند و دولتمردان و مسئولان نظام را کمک کنند تا کشور دچار فروپاشی نشود. احزاب سیاسی نیز می‌توانند در حوزه وظایف و ماموریت‌های خود به دولت و مسئولان نظام کمک کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: اعتماد عمومی، پشتوانه اقتدار ملی است، یعنی انسجام ملی، حمایت‌ها، کمک‌ها و همفکری‌های مردم، سرمایه اجتماعی را پدید می‌آورد و در صورتی دولت‌ها موفق هستند که از این پشتوانه عظیم و حمایت‌ها و اعتماد مردم برخوردار باشند.

رئیس خانه احزاب خراسان رضوی اضافه کرد: متاسفانه در حال حاضر به دلیل ناکارآمدی‌ها و ضعف‌های دولت، عدم شفافیت و صداقت در برخورد با مردم و بیان واقعیت‌های پشت پرده به مقدار زیادی اعتماد عمومی سلب شده و نارضایتی عمومی افزایش پیدا کرده، به طوری که مردم سخن مسئولان را صادقانه تلقی نمی‌کنند و نسبت به آنچه که بیان می‌شود، اعتماد لازم را ندارند، بنابراین یکی از راه‌های جلب اعتماد مردم سخن گفتن صادقانه و بی‌پرده با آن‌ها است. مردم تمایل دارند، بدانند که عوامل به وجود آمدن وخامت اوضاع چه کسانی هستند.

وی با بیان اینکه سرمایه و قدرت دولت‌هایی که بر اساس رای مردم انتخاب می‌شوند و همچنین پشتوانه دولت‌های دموکراتیک آزادی‌خواه، مردم هستند، عنوان کرد: اگر مردم اعتماد خود را از دولت سلب کردند، دولت را امین خود ندانستند و آن را در مقابل خود فرض کردند، آن دولت دیگر قدرت خود را از دست داده، بنابراین اگر راهی برای برون‌رفت از مشکلات وجود داشته باشد، رجوع به مردم است.

آرین‎منش اضافه کرد: دولت‌ها صادقانه با مردم سخن نمی‌گویند، بنابراین مردم اعتماد خود را نسبت به دولت از دست داده‌اند و اکنون نیز راه بازگشت و خروج از بحران، جلب اعتماد عمومی و کمک گرفتن از مردم است که در این صورت دولت می‌تواند بر مشکلات خود فایق آید.