رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در شرایط اقتصادی کنونی، بسیاری انتظار دارند از ظرفیت های داخلی برای خنثی یا کم اثر کردن تحریم ها استفاده کنیم که نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی بافت فرسوده با هدف رونق تولید و اشتغال یکی از آنهاست.

به گزارش اعتدال و امید، «محمدباقر نوبخت»  در مراسم امضای تفاهم نامه برنامه تولید و اشتغال در حوزه بازآفرینی شهری پایدار در سازمان برنامه و بودجه افزود: با امضای این تفاهم نامه، بیش از ۱۰۰ هزار واحدمسکونی در بافت های فرسوده نوسازی خواهد شد و زمینه نوسازی ۱۰۰ هزار واحد دیگر نیز بر اساس تبصره ۱۸ بودجه ۹۷ فراهم است.
وی ادامه داد: همچنین پروژه نوسازی ۵۰ هزار واحد مسکونی شهری و ۵۰ هزار واحد مسکنونی روستایی نیز در کنار این برنامه آغاز می شود.
نوبخت بیان کرد: برای سه هزار میلیارد تومان در یک «ردیف بودجه» مجوز گرفتیم که اجازه استفاده از ۲۰ درصد از اعتبارات عمرانی که معادل ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است به آن اضافه می شود.
معاون رییس جمهوری با بیان این که قرار است ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و ۳۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانک ها استفاده شود، افزود: معادل ریالی یک میلیارد دلار نیز از شورای اقتصاد برای ایمنی بخشی به تولید و بافت فرسوده مجوز گرفتیم.
وی اضافه کرد: همچنین می توانیم پنج هزار میلیارد تومان دیگر از ظرفیت تبصره ۱۴ استفاده کنیم.
نوبخت با بیان اینکه امنیت از دیگر اهداف برنامه نوسازی بافت های فرسوده است، افزود: مردم انتظار دارند ایمنی بافت های فرسوده را در کشوری که لرزه خیز است، بازآفرینی کنیم که انتظار درستی است و زندگی مردم را در برابر حوادث غیرمترقبه ایمن می کند.

**ساخت مسکن در بیابان راهکار نیست
«عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی در این مراسم گفت: کیفیت نازل زندگی شهری چاره‌ای جز بازآفرینی ندارد.
وی افزود: بی گمان ساخت مسکن در بیابان در قالب مسکن مهر راهکار نیست، بلکه تنها راهکار آینده ایران همین بازآفرینی شهری است.
آخوندی با تاکید براینکه تخریب محله‌ها پاک کردن صورت مساله است، اضافه کرد: راهکار حل این معضل، توان افزایی اجتماعی، مشارکت مردم، افزایش توان مالی ساکنان و بازگشت به هویت ایرانی و تمدن ایران شهری در شهرهای ایران است.

** پیمانکاران نگران تغییر قیمت ها نباشند
«محمد نهاوندیان» معاون اقتصادی رئیس جمهوری نیز در این مراسم گفت: اینکه ۴۰ درصد جمعیت تهران در بافت فرسوده زندگی می کنند خیلی تکان دهنده است و رییس جمهوری نیز به این موضوع اهتمام ویژه ای داشتند.
وی ادامه داد: رئیس جمهوری از همه دستگاه ها خواست زمین های دولتی را در اختیار این طرح قرار دهند و رقم های خوبی نیز در بودجه در نظر گرفته شد.
نهاوندیان اضافه کرد: هدف ما از اصلاح بافت فرسوده این نیست که در یک گوشه ای در بافت فرسوده که مشکلات ساختاری دارد، ساختمانی درست شود و بقیه محله به حال خود وانهاده شود، بلکه ما محله محور و نیز مشارکت محور بودن را مدنظر داریم.
وی تاکید کرد: ساکنین، توسعه گران و بخش خصوصی و دولت باید در این طرح نقش فعال داشته باشند.
نهاوندیان گفت: مطالعات در همه کشور انجام شده و بانک اطلاعاتی خوبی داریم و بخش خصوصی استقبال کرده البته باید تمام تغییر قیمت ها لحاظ شده و به پیمانکاران اطمینان داده شود.