رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه ارائه خدمات شهرداری‌ در عراق در ایام اربعین وظیفه‌ قانونی ماست، گفت: وزارت کشور باید هزینه‌ها را تهاتر کند تا شبهه به‌وجود نیاید.

به گزارش اعتدال و امید، محمدرضا حیدری امروز در سی‌ونهمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، در واکنش به انتقاد رئیس کمیسیون حقوقی شورا از هزینه کرد شهرداری در عراق، اظهار کرد: بند الف ماده ۹۷ قانون برنامه ششم می‌گوید که دولت مکلف است به منظور تامین ارزش‌ها، باورها، ترویج  سنت اهل بیت و استفاده بهینه از ظرفیت معنوی اماکن زیارتی در مشهد، قم و شیراز و برگزاری و  تمهید امکانات لازم مراسم سالانه پیاده روی اربعین نسبت به انجام امور ذیل اقدام کند. شناسایی دقیق نیازها و مشکلات زائرین ، رنامه‌ریزی و تدوین سازوکار لازم جهت سازماندهی امور زائرین و تامین زیرساخت‌های لازم از طریق حمایت از شهرداری‌ها و بخش‌های غیر دولتی بخشی از این امور است.
وی ادامه داد: در حقیقت آنچه در پیاده روی اربعین انجام می‌دهیم تکلیف دولت است و دولت هم مکلف شده از شهرداری‌ها حمایت کند. حالا ما این تفسیررا در مصوبه سال گذشته داشتیم که آنچه دولت  ماموریت دارد، از طریق وزارت کشور اعمال می‌شود. وزارت کشور هم ارتباطش در اجرای این ماموریت با شهرداری‌هاست. وزارت کشور دستورالعمل و نقش‌هایی را در این زمینه برای شهرداری تعیین کرده است.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: آنچه  ما تقاضا داریم این است که با توجه به تکلیف دولت ، وزارت کشور این موضوع را در بودجه سالانه خود در ارتباط با هزینه‌هایی که شهرداری انجام می‌دهد لحاظ کند و این هزینه را در حساب‌های فی مابین تهاتر کند که شبهه به وجود نیاید.
حیدری بیان کرد: شهرداری‌هااز طرفی مکلف هستند ماموریت وزارت کشور را انجام دهند و از طرفی دولت مکلف است این حمایت را از شهرداری‌ها داشته باشد، لذا امیدواریم دوستان در شهرداری مشهد با پیگیری مستمر تا زمان ارائه بودجه سال ۹۸ حتما این موضوع را دنبال کنند که وزارت کشور در راستای ماموریتی که تکلیف می‌کند هزینه‌هایش را هم  در بودجه سالانه خود ببیند که این نگرانی‌ها را برطرف کند.
وی تصریح کرد:شهرداری  نمی‌تواند تا تحقق این موضوع ارائه خدمات را متوقف کند زیرا در سطح کلان کشور در این زمینه تقسیم کار صورت گرفته است. همچنین خدماتی که ارائه می‌شود برای زائرین خود ماست .
 رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به روز صادرات اظهارکرد: فارغ از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی، یکی از شاخص‌های مهم کشور در موضوع صادرات به مقوله صادرات غیرنفتی برمی‌گردد که دولت‌های مختلف در دوران گذشته به این موضوع تاکید ویژه‌ای داشته‌ است. شرایط سیاسی و نوع روابط در عرصه بین‌المللی برای رونق صادرات بسیار مهم است. با این وجود، پرداختن به کیفیت کالاهای صادراتی و ارتباط لازم در حوزه دیپلماسی اقتصادی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. شرایط حاکم بر بازار ارز مورد پذیرش اقتصاددانان نیست و نقدهای جدی به آن وارد است. واقعی بودن نرخ ارز در حوزه صادرات تاثیرگذار بوده و نقش به‌سزایی دارد.
حیدری با بیان اینکه «خراسان را یکی از کانون‌های اصلی در مبادلات آسیای میانه و کشورهای منطقه است»، خاطر نشان کرد: اتاق بازرگانی و صادرکنندگان با تلاش و پیگیری‌های پیوسته در این عرصه فعالیت کردند و همیشه با دستورالعمل‌ها و بخش‌نامه‌های متناقض در روابط خود دچار مشکل شده‌اند.
وی یادآور شد: ما باید از شرایط پیش‌آمده باید به بهترین شکل استفاده کنیم. با افزایش صادرات غیرنفتی، کاهش درآمد ارزی ناشی از تنگناهای ایجاد شده برای صادرات نفت جبران می‌شود و اثر محدودیت‌های اعمال شده کاهش پیدا می‌کند.
حیدری در خصوص برنامه عملیاتی سال ۱۳۹۷-۱۴۰۰ شهرداری عنوان کرد: امیدواریم این برنامه هرچه زودتر به صحن علنی آورده شود تا نقشه راه پیش روی مدیریت شهری تبیین گردد. در تدوین این برنامه از افکار عمومی، متخصصین، نخبگان و… تقاضا کردیم که  نظرات خود را ارائه کنند.امیدواریم این برنامه، نقشه و راه روشنی برای تحقق قول‌هایی باشد که به مردم داده‌ایم.