خبرگزاری آناتولی نوشت خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه بار دیگر رقابت تسلیحاتی اتمی را احیا می‌کند.

آناتولی: خروج آمریکا از پیمان منع موشک میان‌برد، رقابت هسته‌ای را احیا می‌کند/ اروپایی‌ها مایل به شرکت در بازی مرگبار ترامپ نیستندبه گزارش اعتدال و امید، خبرگزاری آناتولی ترکیه با انتشار مقاله‌ای با عنوان «قمار هسته‌ای ترامپ ممکن است نتیجه عکس دربر داشته باشد»  نوشت: ترامپ رئیس جمهور آمریکا بار دیگر دردسرآفرین شد و این بار به بهانه نقض پیمان از سوی روسیه، در ۲۰ اکتبر اعلام کرد از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج شده است. روسیه و آمریکا بار دیگر بازی محاصره یکدیگر را شروع کرده‌اند. این نوع بازی مسئله خلع سلاح اتمی را از دور خارج می‌کند. کاخ سفید مدعی است روسیه با تولید موشک میان برد جدید ۹M۷۲۹ که ناتو آنرا SSC-۸ می‌نامد، پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را نقض کرده است. آمریکا این پیمان را نیز مانند پیمان منع سامانه‌های موشکی ضد موشک بالستیک بطور یک جانبه لغو کرد؛ اما روسیه در راستای دیپلماسی عمومی اعلام کرد به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد وفادار خواهد ماند.

روسیه درباره ساختار و توان موشک‌های جدید میان برد خود اطلاعاتی را افشا نمی‌کند و با اصرار تمام می‌گوید پیمان مزبور را نقض نکرده است. اگر آمریکا رسما اعلام کند بر اساس تصمیم ترامپ از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج خواهد شد، از تاریخ اعلام رسمی خروج، عملیات خروج دولت آمریکا از پیمان، ۶ ماه طول خواهد کشید. باید در مدت ۶ ماهه خروج، تاثیر اقدامات آمریکا برای خروج از پیمان را از دو بعد مورد بررسی قرار داد. یکی از آن‌ها بررسی تاثیر این خروج، بر کشور‌های اروپایی متحد آمریکا و دیگری تاثیر آن بر کشور‌های روسیه و چین به عنوان رقبای جهانی آمریکا و پاسخ آن‌ها به اقدامات آمریکاست.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال ۱۹۸۷ میلادی بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی امضا شد و پس از فروپاشی شوروی نیز روسیه به آن پایبند ماند. این پیمان در یکم ژوئن ۱۹۸۸ اجرایی شد.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد شامل همه موشک‌های هسته‌ای و متعارف میانبرد و سکو‌های پرتاب آن‌ها از هزار تا ۵۵۰۰ کیلومتر میان‌برد است. این پیمان، شامل موشک‌های دریایی نمی‌شود. اجرای این پیمان در دوران جنگ سرد، نوعی پیروزی در راستای خلع سلاح هسته‌ای محسوب می‌شد. بعد از آن در دوره جنگ سردپیمان استارت، کاهش سلاح‌های استراتژیک امضاء شد.

آمریکا و روسیه بدون کاهش قدرت بازدارندگی هسته‌ای نشان دادند سیاست جدی برای کاهش سلاح‌های اتمی را دنبال می‌کنند. آمریکا بدون کاهش قدرت بازدارنگی هسته‌ای، برتری تکنولوژیک اتمی را حفظ کرد و روسیه نیز از افزایش بار مالی و هزینه تولید سلاح‌های اتمی رها شد. اما اروپا بیش از همه بیشتر از اجرای این پیمان نفع و سود برد زیرا موشک‌های میانبرد مستقر در اروپا از این قاره خارج می‌شد. اروپا در دوران جنگ سرد با خطر جنگ هسته‌ای آرماگدونی و تروریسم اتمی دو قدرت بزرگ هسته‌ای و نابودی با حملات اتمی روبرو شده بود و مخالف ادامه رقابت تسلیحاتی هسته‌ای بود.

این خبرگزاری ترکیه‌ای در ادامه نوشت: اروپا اکنون نگران گرایش‌ها و تخیلات جنگ آرماگدونی (به اصطلاح نبرد نهایی حق و باطل در آخرالزمان) ترامپ است. جان بولتون و تیم موریسون طرفدار خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای نیز به این باند افزوده شدند. البته روسیه موشک‌هایی را که پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را نقض می‌کند، تولید کرده است. اروپا نیز افزایش قدرت تسلیحاتی را آغاز کرده است در حالی که کشور‌های اروپایی مخالف خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد هستند؛ زیرا این پیمان امنیت اروپا را حفظ می‌کند، چنانکه فدریکا موگرینی گفته است؛ هنگامی که سی سال قبل اجرا شد، به مهمترین نماد پایان جنگ سرد و پایه‌ریزی ساختار جدید امنیت اروپا تبدیل شد. اجرای پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد، باعث شد ۳۰۰۰ موشک هسته‌ای میانبرد و موشک متعارف از اروپا برچیده شود.

آناتولی در ادامه نوشت: خروج آمریکا از پیمان موشک هسته‌ای بار دیگر رقابت تسلیحاتی موشکی و سلاح اتمی را احیا خواهد کرد و امنیت اروپا تهدید خواهد شد. کشور‌های اروپایی بر سر دوراهی ادامه عضویت در ناتو یا تشکیل ارتش اروپایی سردرگم هستند و پول خود را صرف گمرکات جدید، خرید LNG آمریکا و هزینه‌های ناتو کرده و از دست داده‌اند. کشور‌های اروپائی اکنون از اینکه آمریکا از پیمان خارج شود و در نتیجه آن رقابت تسلیحاتی هسته‌ای جدید آغاز شود، وحشت دارند.

روسیه ممکن است بعد از خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد، موشک‌های میانبرد اتمی خود را به سوی اروپا نشانه رود. بدین سبب اروپا مخالف اقدامات ترامپ است.

«اولیور مایر»، کارشناس انستیتو امنیت بین‌المللی آلمان فدرال، می‌گوید بعد از خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد به سختی می‌توان به شراکت آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه ادامه داد. در شرایطی که اختلافات اروپا و آمریکا درباره استراتژی جدید و بودجه ناتو به پایان می‌رسید، خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای، شکاف بین شرکای ترانس آتلانتیک را عمیق‌تر خواهد کرد. ترامپ با انجام خطای فاحش استراتژیک و محاسبات غلط در حال خروج از پیمان هسته‌ای است و روسیه با این توپ بخوبی بازی خواهد کرد. ترامپ فکر می‌کند که اروپا همان اروپای ۳۵ سال سابق است، اما دچار اشتباه محاسباتی شده است.

سی و پنچ سال قبل انگلیس، آلمان، هلند، ایتالیا و بلژیک اجازه دادند ۵۷۲ موشک میانبرد مجهز به کلاهک اتمی تحت عنوان «موشک‌های اروپا» در خاک آن‌ها مستقر شود. اما شرایط روابط اروپا با روسیه تغییر یافته است. ترامپ مداوم می‌گوید مسئولیت تامین و حفظ امنیت اروپا را بر عهده نخواهد گرفت و همین امر باعث وحشت اروپا شده است. در نتیجه کشور‌های اروپایی چندان مایل به شرکت در بازی شطرنج مرگبار ترامپ نخواهند بود. روابط به بن بست رسیده واشنگتن با کشور‌های اروپایی در روابط آمریکا با متحدان آسیایی خود نظیر ژاپن، کره جنوبی، فیلیپن، ویتنام نیز مشاهده می‌شود. در نتیجه بازی شطرنج ترامپ، بازی شطرنج نیست بلکه نشستن بر سر میز قمار است.

در انتهای این گزارش آمده است: اگر آمریکا می‌خواهد با خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد، با توان موشکی میانبرد چین در پاسیفیک مقابله کند، روسیه با استفاده از آن، به گسترش سلاح‌های موشکی اتمی و استقرار آن‌ها ادامه خواهد داد. اگر آمریکا می‌خواهد با خروج از این پیمان بلوف زند و روسیه و چین را در تنگنا قرار دهد، با نتایج غیر منتظره روبرو خواهد شد. خطای استراتژیک آمریکا با خروج از پیمان موشک‌های هسته‌ای میانبرد، برای متحدان اروپایی و آسیایی آمریکا دردسر آفرین خواهد بود.