رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند، آمریکا برای اولین بار و به صورت رسمی طرح احداث خط راه‌آهن “صلح منطقه‌ای” را برعهده گرفته است.

به گزارش اعتدال و امید، خبرگزاری آناتولی به نقل از رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرد که این طرح شامل احداث خط راه‌آهنی است که اسرائیل و اردن را به عربستان و بقیه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (امارات، بحرین، عمان، قطر و کویت) وصل می‌کند.

طرح واشنگتن برای ایجاد خط راه‌آهن بین اسرائیل و اردن و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس

یسرائیل کاتس، وزیر حمل و نقل اسرائیل برای شرکت در یک نشست بین‌المللی مربوط به حمل و نقل به مسقط رفته و در این نشست این طرح را اعلام خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، این طرح تحولی است که احتمالا بر بسیاری از کشورهای منطقه تأثیر خواهد گذاشت و اینکه واشنگتن اجرای این طرح را برعهده گرفته به خاطر تماس‌های مکرر میان اسرائیل و آمریکا و طرف‌های عربی طی دو سال گذشته بوده است.

جیسون گرینبلات، فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا به خاورمیانه گفت: کاتس طرحی را برای کشیدن خط راه‌آهن بین اسرائیل و اردن و عربستان و بقیه کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) ارائه می‌کند. ما به مذاکره در این زمینه ادامه خواهیم داد.

به جز مصر و اردن که توافق صلح را با اسرائیل امضا کرده‌اند کشورهای عربی روابط دیپلماتیک علنی با تل‌آویو ندارند با این حال طی دوره اخیر روند عادی‌سازی از طریق دیدارهای متعدد میان اسرائیلی‌ها و اعراب و مشارکت اسرائیلی‌ها در مسابقات ورزشی و فعالیت‌های فرهنگی در کشورهای عربی افزایش یافته است.

اخیرا نخست‌وزیر اسرائیل در اولین سفر علنی یک مقام اسرائیلی به کشورهای عربی بعد از ۲۲ سال به عمان رفت.