در هر کشوری با توجه به قوانین حاکم بر آن، پذیرش مسئولیت‌های سیاسی تابع قوانین و مقررات خاصی است.

 به گزارش اعتدال و امید، از جمله شرایط لازم برای هر یک از مسئولیت‌های سیاسی دارا بودن حداقل سن قانونی برای اداره و مدیریت پست مربوطه است که این امر بسته به هر کشور و با توجه به مسئولیت‌های مختلف در دنیا متفاوت است. در ادامه به بررسی چند نمونه از شرایط لازم جهت کاندید شدن در  مسئولیت‌های سیاسی در برخی کشورها می‌پردازیم.
ایالات متحده آمریکا
در ایالات متحده آمریکا حداقل سن برای یک کاندیدای ریاست جمهوری و معاون ریاست جمهوری ۳۵ سال است. هر کاندیدای مجلس سنا نیز باید حداقل ۳۰ سال داشته باشد و حداقل سن برای اعضای نمایندگان مجلس ۲۵ سال است. از دیگر شرایط لازم برای نامزدهای انتخاباتی می‌توان به دارا بودن حداقل ۹ سال تابعیت ایالات متحده آمریکا و سکونت در ایالت مورد نظر در زمان برپایی انتخابات اشاره کرد.
ایتالیا
در کشور ایتالیا حداقل سن برای کاندیدای ریاست جمهوری ۵۰ سال است، در حالی‌که حداقل ۴۰ سال سن برای سناتورها و ۲۵ سال سن برای نمایندگان مجلس تعریف شده است.  اگرچه برای کاندید شدن اعضای شورای شهر داشتن حداقل ۱۸ سال سن کفایت می‌کند.
جمهوری چک
در جمهوری چک حداقل سن برای نمایندگان مجلس عوام ۲۱ سال است و برای ریاست جمهوری و یا اعضای مجلس سنا، کاندیدها باید حداقل ۴۰ سال داشته باشند.
ایرلند
در ایرلند حداقل سن لازم برای ریاست جمهوری ۳۵ سال بوده  و داشتن ۲۱ سال سن برای اعضای پارلمان کافیست. در سال ۲۰۱۵ در سی و پنجمین لایحه اصلاحی قانون اساسی طرحی بر مبنای کاهش حداقل سن برای کاندیدای ریاست جمهوری به ۲۱ سال پیشنهاد شد که با ۷۲ درصد رای مخالف رد شد.
هند
 طبق قانون اساسی هند برای کاندیدای ریاست جمهوری، معاونت ریاست جمهوری، فرمانداری و معاونت فرمانداری حداقل سن لازم ۳۵ سال می‌باشد و برای اعضای مجلس سنا حداقل ۳۰ سال سن لازم است.
ژاپن 
در ژاپن هر کاندیدای شهرداری و یا کاندیدای مجلس نمایندگان باید حداقل ۲۵ ساله باشد و برای پستهای فرمانداری و یا اعضای پارلمان در مجلس شورا حداقل ۳۰ سال سن لازم است. سن لازم برای کاندیدای ریاست جمهوری نیز ۲۵ سال است.
  ترکیه
در سال ۱۸۷۶ قانون اساسی دولت ترکیه حداقل سن برای کاندیدای پارلمانی را ۳۰ سال اعلام کرد که بعد از اصلاحات قانون اساسی در سال ۲۰۰۶ این عدد به ۲۵ سال کاهش یافت و در سال ۲۰۱۷ مطابق با سن قانونی دارندگان حق رای به ۱۸ سال کاهش پیدا کرد. سن کاندیدا شدن ریاست جمهوری در ترکیه حداقل ۴۰ سال است.
ایران
در ایران، برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری،  حداقل سن ۴۰ سال و حداکثر سن ۷۵ سال و برای مجلس شورای اسلامی حداقل سن ۳۰ سال و حداکثر سن ۷۵ سال است.
در ادامه نگاهی به میانگین سن بازنشستگی در کشورهای مختلف می‌اندازیم.
معمولا سن بازنشستگی زنان کمی زودتر از مردان است، اما این عدد در قوانین بعضی کشورها یکسان بوده  و همچنین می‌تواند با گذشت سال‌ها کاهش و یا افزایش پیدا کند.
 استرالیا
به عنوان مثال سن بازنشستگی در کشور استرالیا برای زن و مرد ۶۵ سال است که  در ماه ژوئیه سال ۲۰۲۳ این عدد به ۶۷ سال افزایش می‌یابد.

 آذربایجان
در کشور آذربایجان، سن بازنشستگی برای مردان ۶۲ سال و برای زنان ۶۰ سال تعریف شده است که این اعداد تا سال ۲۰۲۱ برای مردان و تا سال ۲۰۲۷ برای زنان به ۶۵ سال می‌رسد.
چین
در کشور چین این عدد برای مردان  ۶۰ سال، برای زنهایی که در استخدام دولت هستند ۵۵ سال و برای زنان کارگر ۵۰ سال است.
 فرانسه
در کشور فرانسه حداقل سن بازنشستگی برای زنان و مردان ۶۲ سال بود که در سال ۲۰۱۸ به ۶۵ سال رسید و تا سال ۲۰۲۳ از ۶۵ به ۶۷ سال خواهد رسید.
ژاپن
در ژاپن نیز سن بازنشستگی ۶۲ سال است که در حال افزایش به ۶۸ سال می‌باشد.
روسیه
در روسیه از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۸ سن بازنشستگی مردان از ۶۰ به ۶۵ سال و برای زنان تا ۲۰۳۴ از ۵۵ به ۶۳ سال می‌رسد.
سوئیس
در کشور سوئیس، سن بازنشستگی برای مردان ۶۵ سال و برای زنان ۶۴ سال است که تا سال ۲۰۲۰ برای هر دو ۶۵ سال خواهد شد.
بریتانیا
در بریتانیا نیز برای زن و مرد سن ۶۵ سال در نظر گرفته شده است که این سن تا سال ۲۰۲۰ به ۶۶ سال، در ۲۰۲۸ به ۶۷ سال و در ۲۰۳۷ به ۶۸ سال افزایش می‌یابد.
ایالات متحده آمریکا
همچنین در ایالات متحده آمریکا این عدد از ۶۲ سال شروع شده که تا سال ۲۰۲۳ به ۶۷ سال می‌رسد.
منابع:
https://www.huffingtonpost.com/section/politics
http://www.washingtonpost.com/politics
/https://www.theguardian.com/australia-news/live/2018/nov/27/coalition-labor-energy-icac-politics-live

ایسنا