شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی به بررسی انزوای ولیعهد عربستان سعودی در جهان در پی ماجرای قتل جمال خاشقجی پرداخت.

به گزارش اعتدال و امید، الجزیره در گزارشی درباره حضور ولیعهد سعودی در نشست گروه ۲۰ در آرژانتین نوشت محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی برای آن که بیگناهی خود (!) را در ماجرای قتل جمال خاشقجی نشان دهد، حاضر شد بی‌اعتنایی سران کشورهای حاضر در نشست گروه ۲۰ و اهانت تنها ایستادن در گوشه‌ای را به جان بخرد.

گزارش الجزیره درباره بی‌محلی سران جهان به محمد بن سلمان

طبق گزارش روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، نتیجه ارزیابی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی حاکی از آن است که به احتمال زیاد محمد بن سلمان دستور قتل این روزنامه‌نگار منتقد را صادر کرده است. این روزنامه در ادامه مقاله خود افزوده محمد بن سلمان تنها ساعاتی قبل و پس از عملیات قتل خاشقجی ۱۱ پیام به مشاور خود (سعود قحطانی) ارسال کرده بود.

با این حال، ولیعهد سعودی عزمِ سفر کرد و با شرکت در نشست گروه ۲۰ به یک ماجراجویی دست زد. بن سلمان برای آن که جهان را قانع کند ارتباطی با ماجرای قتل خاشقجی ندارد و هیچ نقش و تأثیری در آن نداشته است (!)، اهانت تنها ایستادن در گوشه‌ای و بی‌اعتنایی سران سایر کشورهای حاضر در نشست را که گویی اصلا او را نمی‌دیدند, به جان خرید. اما پیامدهای ماجرای قتل خاشقجی با تمام جزئیاتی که گویا پایانی ندارد، همچنان او را در هر جایی دنبال می‌کند.

بی‌محلی سران کشورها به محمد بن‌سلمان هنگام گرفتن عکس یادگاری

روزنامه وال استریت ژورنال به تماس تلفنی ولیعهد سعودی و مشاورش در ماه اوت ۲۰۱۷ نیز اشاره می‌کند که در آن بن سلمان از القحطانی می‌خواهد خاشقجی را برای بازگشت به عربستان تشویق کند و اگر تلاش ها در این زمینه به نتیجه نرسید پس از به دام انداختن او در خارج از خاک عربستان تدابیر لازم را اتخاذ کند. این اطلاعات در مقطع زمانی کنونی که ولیعهد سعودی و دونالد ترامپ هر دو در نشست گروه ۲۰ حضور دارند، بی‌دلیل منتشر نشده است. ناظران معتقدند انتشار این اطلاعات در برهه زمانی کنونی به خاطر این است که ترامپ و بن سلمان را تحت فشار قرار دهد و از دیدارشان در آرژانتین جلوگیری کند. نکته جالب توجه این است که برنامه‌ریزی برای انتشار این اطلاعات در شرایط فعلی از واشنگتن و توسط روزنامه‌ای صورت گرفته که به حزب جمهوریخواه نزدیک است


این روزنامه همچنین روایت سفارت سعودی در واشنگتن را منتشر کرده است که هدف تماس ولیعهد با مسئولان بلندپایه در دربار عربستان، گفتگو درباره موضوعات متفرقه بوده است و بن سلمان با هیچ مسئولی درباره آسیب رساندن به خاشقجی سخنی نگفته است. اما آیا می‌توان به این روایت سفارت اعتماد کرد؟ در پاسخ باید گفت سفارت پس از اینکه خالد بن سلمان، برادر ولیعهد سعودی آن را ترک کرده و تاکنون به آن مراجعت نکرده است، در اوضاعی استثنایی به سر می‌برد، این در حالی است که همه می دانند قضیه خاشقجی در واشنگتن تعیین تکلیف خواهد شد. دوم، بیانیه‌های سابق سفارت عربستان باعث شده است اعتماد به روایت کنونی دشوار باشد. همگان به خاطر دارند این سفارت در بیانیه‌ای اعلام کرد دوربین‌های کنسولگری سعودی در استانبول در زمان وقوع قتل خاشقجی خاموش بود و سپس دیری نگذشت که دادستان عمومی سعودی این ادعا را رد کرد و گفت یکی از افراد تیم عملیات قتل دوربین را عمدا خاموش کرده بود.گزارش الجزیره درباره بی‌محلی سران جهان به محمد بن سلمانکاریکاتور الجزیره درباره بی‌محلی سران جهان به ولیعهد سعودی در نشست گروه ۲۰

الجزیره در ادامه گزارش خود آورده است: در نشست گروه ۲۰ همه نگاه ها بر امانوئل مکرون (رئیس‌جمهور فرانسه) متمرکز بود که ولیعهد سعودی را به شیوه‌ای که خالی از تندی و نصیحت نیست خطاب قرار می‌دهد.  مکرون در این دیدار چند دقیقه‌ای به ولیعهد سعودی می‌گوید “تو ابدا به حرف من گوش نمی‌دهی!” بن‌سلمان نیز در جواب می‌گوید “چرا طبیعتا گوش می‌دهم”. مکرون در ادامه می‌گوید “به خاطر اینکه من به تو گفتم…” در ادامه صدای مکرون به دلیل شلوغی سالن به گوش نمی‌رسد، اما بن سلمان در پاسخ می گوید “مشکلی نیست… من می‌توانم این مسئله را بررسی کنم”. مکرون نیز می‌گوید “من مردی هستم که به وعده‌های خود عمل می‌کنم”. به احتمال زیاد این گفتگو در مورد بی توجهی بن سلمان به اظهارات گذشته مکرون باشد، اما به نظر می‌رسد این بی‌توجهی شیوه‌ای است که ولیعهد سعودی به آن عادت کرده است.

بی‌محلی سران جهان به محمد بن سلمانعبور بی‌تفاوت سران جهان از مقابل بن‌سلمان در نشست گروه ۲۰

روزنامه وال استریت ژورنال سال گذشته در مقاله‌ای نوشت ولیعهد سعودی تحت کنترل و نظارت سازمان اطلاعات مرکزی و مسئولان آمریکایی قرار دارد، ولی طبق گزارش همین روزنامه, بن سلمان به این مسئله توجه نشان نداد و قحطانی را پیش از ماجرای قتل خاشقجی به انجام عملیات دیگری مأمور کرد و مهمتر از این، قحطانی با وجود برکناری رسمی و با وجود اینکه این برکناری‌اش نشانه‌ای برای متهم بودن اوست، همچنان به کار خود به عنوان مستشار دربار پادشاهی ادامه می‌دهد و برای روزنامه‌نگاران خط‌مشی تعیین و نشست‌های ولیعهد را هماهنگ می‌کند.