سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان یک باشگاه سیاسی نیست و حقوقی است.

کدخداییبه گزارش اعتدال و امید، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان که امروز دوشنبه ۱۲ آذر ماه به مناسبت روز قانون اساسی در برنامه حالا خورشید حضور یافت، اظهار کرد: واقعیت این است که باید به نظرات همه اقشار مردم به خصوص نسل جوان کشور توجه کنیم؛ باید به آنها فارغ از هر گونه نگرش و عقاید پاسخ دهیم.

وی ادامه داد: شورای نگهبان در حوزه اجرایی کمتر حضور دارد و کار ما کار شورایی است و نتیجه نهایی حاصل رأیی است که از مجموع شورا جمع می‌شود. در نشست های خبری خبرنگاران و رسانه ها سوالات خود را مطرح می‌کنند زیرا رسانه ها پل ارتباطی بین مردم و مسئولان هستند و برنامه بدون توقف فرصت خوبی برای پاسخ به سوالات جوانان به سبک دیگری بود.

کدخدایی افزود: همیشه به عنوان حقوقدان حق داریم بر اساس معیارهای حقوقی حرکت کنیم نه بر اساس معیارهای سیاسی، شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست و حقوقی است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: قانون اساسی در کشورهای مختلف خیلی سابقه طولانی ندارد، قانون اساسی به عنوان منشور برادری و برابری در بین مردمی که در یک جامعه زندگی می‌کنند، است و حول آن جامعه هدایت می‌شود. ما طعم قانون اساسی را بعد از پیروزی انقلاب چشیدیم؛ پیش نویس قانون اساسی در مسیر شکل‌گیری استانداری که داشت یک موضوعی بود که همه مردم آن را در موقع تصویب لمس می کردند و تک تک اصول وقتی مذاکره می شد، تلویزیون آن را پخش می کرد و مردم بسیار درباره آن فعال بودند.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) به مردم اعتقاد داشتند و به همین خاطر مردم هم درباره امام هیچ شک و شبهه‌ای نداشتند. برای اولین بار حضرت امام (ره) بر قانون گرایی تاکید داشتند و فرمودند قانون باید تدوین شود و نهایتا پس از تدوین همه پرسی برای قانون اساسی صورت گرفت.

کدخدایی گفت: وقتی قوانین تصویب می‌شود انتظار است که اجرا شوند، اما تجربه شده که برخی قوانین در مسیر اجرا یا اجرا نمی‌شوند یا با انحراف انجام می‌شود. ما در بحث آموزش قانون اساسی عقب هستیم و کوتاهی کردیم.

وی با اشاره به ایرادات وارده به CFT افزود: عده ای می گویند CFT موافق منافع ملی و عده ای می گویند مخالف منافع ملی است. CFT مانند همه مصوبات است و هیچ نگاه سیاسی به آن وجود ندارد. وظیفه ما اعلام مغایرت مصوبات با قانون اساسی و شرع است. اگر هر مصوبه ای مغایرتی داشته باشد و اعلام نکنیم، شما از ما می پرسید چرا مغایرت آن را اعلام نکردید.

کدخدایی ادامه داد: مهم این است که همه نهادهای ما وظایف قانونی خود را انجام دهند، اگر شورای نگهبان در چارچوب وظایف خود یک قانون را مغایر دانست، مجمع تشخیص مصلحت نظام بنا بر مصلحت تصمیم خواهد گرفت. تاکنون ۱۵۰ مورد مصوبه داشتیم که شورای نگهبان ایراد گرفته، اما در مجمع تشخیص مصلحت نظام بنا بر مصلحت درباره آن تصمیم گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در سال‌های گذشته خود مجمع تشخیص مصلحت نظام و فکر می کنم مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی پیشنهاد دادند که از مجمع تشخیص مصلحت نظام هیات عالی نظارت تشکیل شود که رهبری انقلاب هم پذیرفتند. در هنگام رای گیری‌ها اگر نظرات ۱۲ عضو شورای نگهبان برابر شود، رای به نفع آن فردی که صلاحیتش بررسی می‌شود، صادر می‌شود.

کدخدایی با بیان اینکه در بحث انتخابات، شورای نگهبان کارش نظارت است، اظهار کرد: قانون انتخابات ما قانون ضعیفی است، مثلا در بحث تبلیغات انتخاباتی چیزی نداریم و فقط ممنوعیت تبلیغات از ۲۴ ساعت قبل از انتخابات و دستگاه‌های دولتی را داریم درحالیکه نسبت به تبلیغات خیلی هم نگران هستیم.

وی افزود: نمی‌دانم چرا دوستانمان در مجلس هنوز احساسی ندارند که باید قانون جدید انتخابات را تصویب کنند، امیدواریم که این مهم زودتر انجام شود.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: ۱۲ هزار نفر برای ۳۰۰ کرسی انتخابات مجلس ثبت نام کردند یا ۱۱۰ هزار نفر برای ریاست جمهوری ثبت نام کردند که حتی من در وزارت کشور اعلام کردم که ظاهرا جشنواره انتخابات برگزار شده است! بنابراین از دولت و مجلس میخواهیم هرچه سریعتر درباره قانون انتخابات اقدام کنند؛ الان هم خیلی دیر است.