رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی دو ساعته خود در “کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کاران” ۲۰۱۹ به مسائل مختلفی پرداخت و بدون آنکه از متنی مکتوب استفاده کند، صحبت کرد.

به گزارش اعتدال و امید، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در بزرگترین نشست سالانه محافظه‌کارها برای حضار سخنرانی کرد و این سخنرانی پر از طعنه علیه دشمنان سیاسی او، با تشویق حاضران همراه بود. وی در این سخنرانی به شکست سیاست‌های آمریکا در عراق و سوریه اذعان کرد و سیاست‌های خارجی کشورش را درباره این دو کشور مورد انتقاد قرار داد و گفت: دولت واشنگتن باید بر درست کردن زیرساخت‌های آمریکایی به جای مبارزه در جنگ‌های بی پایان تمرکز کند.

ترامپ در کنفرانس محافظه‌کاران

رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی دو ساعته گفت، داعش ظرف یک یا دو روز صد درصد شکست می‌خورد و بر قعطیت دولتش برای خروج نیروهای آمریکایی تاکید کرد و ادامه داد: ما گروه کوچکی از سربازانمان را خارج می‌کنیم و می‌خواهیم آنها را به خانه برگردانیم. می‌خواستیم چهار ماه در سوریه باشیم اما پنج سال شد. این واقعاً خنده دار است.

ترامپ همچنین سیاست‌های خاورمیانه‌ای دولت‌های قبلی آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و به نخستین سفرش به عراق در ۲۰۱۷ اشاره کرد که در آن تمامی چراغ‌های هواپیما را پیش از فرود به دلایل امنیتی خاموش کردند.

وی در این باره گفت: فکر کنید! ما هفت تریلیون دلار در خاورمیانه خرج کردیم و نمی‌توانیم با چراغ‌های روش واردش شویم! چقدر بد است!

رئیس جمهوری آمریکا همچنین جیمز ماتیس، وزیر دفاع سابق آمریکا و ژنرال‌های دیگر در عراق و سوریه را بابت کم کاری و کندی در پایان دادن به حضور داعش در این کشورها مورد انتقاد قرار داد و گفت که بیش از ژنرال‌ها از سربازان متوجه شده که چه اتفاقاتی در این کشورها رخ می‌دهند.

ترامپ همچنین گفت که رئیس جمهوری نیست که پشت میزش بنشیند، بلکه به صورت مستقیم در تمامی سیاست‌های نظامی و تعهدات برای خروج گسترده از خاورمیانه دخیل است.

وی هم‌چنین در گردهمایی بزرگ محافظه‌کاران، با اشاره به سیاست‌های دولت خود پس از راهیابی به کاخ سفید، خطاب به حاضران گفت: کاری را که سال ۲۰۱۶ با هم کردیم در انتخابات ۲۰۲۰ تکرار می‌کنیم.

ترامپ در سخنرانی خود گفت: بارها شنیدیم که محال است به حد نصاب دست کم ۲۷۰ رأی الکتورال برای پیروزی برسیم، اما نه تنها این تعداد، بلکه بیشتر از آن را کسب کردیم.

رئیس جمهوری آمریکا به سیاست داخلی اشاره کرد و خطاب به حاضران در این گردهمایی گفت: کاری که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ با هم کردیم، در سال ۲۰۲۰ نیز تکرار می‌کنیم و فکر می‌کنم ارقام بالاتر هم خواهد بود.

ترامپ با بیان اینکه سال‌ها “خیانت‌های جدی” به کشور ما شد توسط طبقه‌ای که به بهای تضعیف ایالات متحده کشورهای خارجی را ثروتمند کردند، خاطرنشان کرد که آمریکا در آن دوران اصلاً در اولویت قرار نداشت.

وی به توافق‌های تجاری قبلی میان ایالات متحده و چین به عنوان یکی از همین مواردی که به گفته او به اقتصاد کشور آسیب‌های بزرگی می‌زد اشاره کرد و گفت: “ما درصدد اصلاح اینگونه روابط تجاری ناعادلانه بر آمده‌ایم.”

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین به طور مختصر به موفقیت‌های دولت خود برای اصلاح نظامی مالیاتی، نظام بیمه درمانی همگانی، رشد اشتغال زایی و تقویت صنایع آمریکایی به ویژه در داخل کشور اشاره کرد.

دونالد ترامپ که با شعارهای «نخست آمریکا» و «عظمت را به آمریکا باز می‌گردانیم» به پیروزی رسید، خاطرنشان کرد که “امروز ایالات متحده بار دیگر در جهان مورد احترام قرار گرفته است.”

رئیس جمهوری آمریکا در این کنفرانس سالانه که در فلوریدا برگزار شد به مسائل دیگری هم اشاره کرد که به نقل از پایگاه خبری هیل در اینجا به آنها اشاره شده است:

۱- ترامپ درباره ایمیل‌های روسیه و هیلاری کلینتون شوخی کرد

ترامپ به این مساله پرداخت که زمانیکه در جریان رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۶ گفته بود امیدوار است روسیه ایمیل‌های پاک شده هیلاری کلینتون را پیدا کند، شوخی کرده است؛ صحبت‌هایی که باعث شد تا حاضران عبارت “او را به دام انداخت” به کار ببرند.

وی در جمع حاضران در این نشست گفت: متوجه شده‌ام چون با اخبار جعلی اگر شما مطلب طنزی را مطرح کنید و شوخ طبع باشید و بخواهید برای حاضران شرایطی بامزه ایجاد کنید، اگر چیزی شبیه به این بگویید “روسیه، اگر می‌توانی، ایمیل‌های هیلاری کلینتون، را بما بده، لطفاً، روسیه، لطفاً، لطفاً این ایمیل‌ها را بما بده”، از شما ناراحت می‌شوند.

رئیس جمهوری آمریکا به کنفرانس خبری ژوئیه ۲۰۱۶ اشاره کرد که در آن گفته بود: روسیه، اگر شما گوش می‌دهید، امیدوارم بتوانید ۳۰ هزار ایمیلی که گم شده است را پیدا کنید. فکر می‌کنم که رسانه‌ها پاداش خوبی به شما بدهند.

براساس اعلام جرم صورت گرفته از سوی رابرت مولر، بازرس ویژه رسیدگی به دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، روسیه نخستین تلاش خود را برای هک سرورهای هیلادی کلینتون در همان روز انجام داده است.

۲- انتقاد ترامپ از “شیف حلیه‌گر کوچولو”

رئیس جمهوری آمریکا به تحقیقات گسترده دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا درباره کمپین انتخاباتی‌اش و امور مالی آن پرداخت و از “آدام شیف”، رئیس کمیته اطلاعاتی این مجلس به شدت انتقاد کرد.

وی گفت: هیچ تبانی وجود ندارد، حالا آنها بروند و بگویند “برویم هر معامله‌ای که او انجام داده، بررسی کنیم.” این افراد بیمار هستند.

ترامپ ادامه داد: من شیف حیله‌گر کوچولو را دیروز دیدم. او به نشستی رفته و گفته بود که ما به دنبال تبادلات مالی ترامپ هستیم. من هم گفتم اینها از کجا آمده است؟ او همیشه درباره روسیه صحبت می‌کند.

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در حال بررسی پرونده خود درباره تبانی احتمالی بین کمپین ترامپ و روسیه در ۲۰۱۶ است و ماه گذشته میلادی اعلام کرد که بررسی‌های خود را به امور مالی شخصی ترامپ نیز بسط می‌دهد.

سایر کمیته‌های مجلس نمایندگان آمریکا نیز در حال بررسی تحقیقات خودشان هستند و رابرت مولر نیز احتمالاً در هفته‌های آتی پرونده خود را درباره تبانی ترامپ و روسیه تکمیل می‌کند.

۳- دفاع ترامپ از اعلام وضعیت فوق‌العاده ملی

رئیس جمهوری آمریکا از اعلام وضعیت فوق‌العاده ملی که به صورت گسترده با مخالفت‌هایی همراه بود، دفاع کرد و گفت که کشور با یک بحران امنیتی ملی در مرز جنوبی روبروست.

وی ادامه داد: افراد زیادی درباره سابقه صحبت می‌کنند. سابقه! خوب ما اگر این کار را انجام دادیم، دموکرات‌ها هم از اختیارات وضعیت فوق‌العاده ملی برای چیزی که ما خواهانش نیستیم، استفاده می‌کنند! مردم! آنها به هر حال این کار انجام می‌دهند. بهترین راه برای توقف این مساله این است که مطمئن شویم من در انتخابات پیروز می‌شوم. من به شدت نگران این هستم که قاتلان و قاچاقچیان مواد مخدر، مواد مخدر و کارتل‌های مخدر وارد کشور ما شوند.

این اظهارات پس از آن مطرح شده که نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را در لغو اعلام وضعیت فوق‌العاده ملی تصویب کردند و سنا به زودی مجبور می‌شود تا به آن رأی دهد. جمهوری خواهان کنترل اکثریت سنا با ۵۳ کرسی در مقابل ۴۷ کرسی دموکرات‌ها را در اختیار دارند اگرچه، جمهوری خواهان گفته‌اند که از دموکرات‌ها حمایت می‌کنند؛ این بدان معناست که تنها یک رأی بیشتر از سوی جمهوری خواهان برای تصویب لایحه در سنا کافی است البته این احتمال هم می‌رود که کاخ سفید آن را وتو کند.

۴- ترامپ به انتقادها درباره صحبت‌هایش مربوط به “اوتو وارمبیر” آمریکایی پرداخت

رئیس جمهوری آمریکا به مناقشات به وجود آمده درباره اظهارات اخیرش درباره این مساله پرداخت که کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی اطلاعی از شرایط مربوط به اوتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی نداشت که در این کشور آسیایی کشته شد.

ترامپ گفت: ما مردم بسیار بسیار بزرگی داشته‌ایم که یکی از آنها اوتوی بسیار زیبای ما بود. اوتو وارمبیر که والدینش را می‌شناسم، باورنکردنی بود. من در وضعیت بسیار وحشتناکی هستم چون از یک طرف باید مذاکره کنم و از طرف دیگر من آقا و خانم وارمبیر و اوتو را دوست دارم. این یک تعادل ظریف است. او یک مرد جوان خاص بود که دیدیم چه اتفاقی برایش افتاد. بسیار بد بود.

وارمبیر در کره شمالی بازداشت و به ۱۵ سال حبس با کار اجباری محکوم شد، چون حین سفر به این کشور در سال ۲۰۱۶، پوستری را برداشته بود. این دانشجوی آمریکایی در حالت کما در سال ۲۰۱۷ به آمریکا بازگردانده شد و کمی پس از آن درگذشت.

ترامپ اخیراً و زمانیکه گفت کیم جونگ اون به او گفته بابت شرایط این دانشجو اطلاعی نداشته، باعث خشم عمومی شد.

وی بعداً مجبور شد تا حرف‌هایش را پس بگیرد و گفت که حرف‌هایش را درست متوجه نشده‌اند و البته کره شمالی مقصر مرگ این دانشجوست.

رئیس جمهوری آمریکا هم‌چنین با اشاره به رویکرد دولتش در برابر کره شمالی و مذاکره با کیم جونگ اون، رهبر آن کشور گفت که کره شمالی آینده اقتصادی درخشانی خواهد داشت، اما بدون حصول توافق چنین آینده‌ای رقم نخواهد خورد.

ترامپ گفت: مذاکرات خوبی با کره شمالی صورت گرفت، اما ما میز مذاکره را ترک کردیم چون نمی‌خواستیم به توافق بدی دست یابیم. دستاوردهای ما در حال حاضر توقف آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی است.

رئیس جمهوری آمریکا درباره دیدار با رهبر کره شمالی در ویتنام گفت: ما رابطه خوبی با او داریم، جالب است که مقامات دولت پیشین می‌گویند که ترامپ نباید این کار را انجام دهد. آنها میلیاردها دلار به کره شمالی دادند و در عوض هیچی نگرفتند اما تاکنون چیزی به آنها نداده‌ایم.

ترامپ افزود: اگر همه چیز درست انجام شود، ممکن است در آینده تصمیماتی بگیریم اما این نباید منحصر به ما شود و کشورهای دیگر هم باید شرکت کنند.
وی با تاکید بر اینکه باید از میز مذاکره خارج می‌شدم، ادامه داد: این توافق مطلوب نبود. من دوست ندارم توافقی که سیاستمداران فقط برای اینکه توافقی داشته باشند انجام می‌دهند را تکرار کنم. من توافقی را می‌خواهم که کارساز باشد.
رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: اما دیگر آزمایش موشکی و هسته‌ای از سوی کره شمالی در کار نیست و افراد بسیار خوبمان به کشور بازگشتند.
ترامپ یادآور شد: در روزهای آخر دولت اوباما راکت‌ها و آزمایش‌های هسته‌ای به راه بود و انفجارها هسته‌ای باعث می‌شد که حتی کوه‌ها به زلزله در آیند. ما پیشرفت زیادی کردیم و دستاوردهای زیادی در آینده به دست می‌آوریم. باید از میز مذاکره خارج می‌شدیم.
وی ادامه داد: کره‌ای‌ها بیانیه‌ای دادند که حاضرند در زمینه تحریم‌ها، چیزهای کمتری را بپذیرند. در مذاکرات این اتفاق نیفتاد اما می‌توانیم ببینیم که از همین جا مذاکرات در حال انجام است. کره شمالی می‌تواند آینده اقتصادی درخشانی داشته باشد.
رئیس جمهوری آمریکا در عین حال تصریح کرد: بدون توافق و داشتن تسلیحات هسته‌ای آینده خوبی نخواهد داشت. باید ببینیم چه پیش خواهد آمد. در روزهای اخیر چیزهای فراوانی یاد گرفتیم و آینده‌ای بسیار قوی خواهیم داشت.
ترامپ با بیان اینکه در سال‌های پیش رهبران آمریکا عذرخواهی می‌کردند، گفت: من اهل عذرخواهی نیستم. رئیس جمهوری هستم که از آمریکا حمایت می‌کند. پس از سال‌ها ساخت کشورهای خارجی، کشور خودمان را می‌سازیم و این کار را با دستان، کارگران و مواد آمریکایی انجام می‌دهیم.

۵- حمله ترامپ به دموکرات‌ها

رئیس جمهوری آمریکا دموکرات‌ها را به در آغوش گرفتن سوسیالیسم متهم کرد و به سیاست‌های جدید چون “خدمات بهداشتی برای همه” و “توافق جدید سبز” که مغز متفکر آن “الکساندریا اوکازیو-کورتز” است، اشاره کرد؛ کورتز به دنیال مقابله با تغییرات جوی به وسیله سرمایه گذاری در مشاغل دوستار محیط زیست است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: سوسیالیسم برای محیط زیست، عدالت و پاکدامنی نیست. سوسیالیسم فقط برای یک چیز است و آن قدرت برای کلاس حاکم است. همه ما امروز اینجاییم چون می‌دانیم که آینده به آنهایی که به سوسیالیسم معتقدند، تعلق ندارد. آینده به آنهایی که به آزادی باور دارند، تعلق دارد. آمریکا هرگز یک کشور سوسیالیستی نخواهد بود. ما به آرزوی آمریکایی و نه کابوس سوسیالیستی باور داریم.

این صحبت‌ها باعث تشویق حضار و سر دادن اسم “آمریکا” شد.

جمهوری خواهان در این کنفرانس چهار روزه، دموکرات‌ها را به خاطر سیاست‌هایشان مورد انتقاد قرار داده و گفتند که شواهدی از این مساله وجود دارد که دموکرات‌ها به سوی سوسیالیسم پیش می‌روند. جمهوری‌خواهان تلاش می‌کنند تا راهی به سوی یک جبهه فرهنگی جدید باز کنند تا به واسطه آن پایه‌هایشان را پس از شکست در انتخابات کنگره که با ناکامی‌هایی در مجلس نمایندگان همراه بود، محکم کنند.

۶- ترامپ به زودی دستور اجرایی سخنرانی آزاد را امضا می‌کند

رئیس جمهوری آمریکا همچنین اعلام کرد که به زودی دستور اجرایی برگزاری سخنرانی‌های آزاد در دانشگاه‌ها و کالج‌ها را اگر که می‌خواهند به کمک‌های مالی فدرال دست یابند، امضا می‌کند.

این خبر پس از آن منتشر شد که ترامپ “هیدن ویلیامز” را روی سن آورد. ویلیامز یک فعال جمهوری‌خواه است که پس از کمک به یک گروه از دانشجویان راست‌گرا در حیاط دانشگاه برکلی کالیفرنیا مورد ضرب و شتم قرار گرفت و انتشار ویدئویی از آن موجبات خشم عمومی را در پی داشت.

ترامپ ادامه داد: ما قوانین سخنرانی‌های سرکوبگرانه، سانسور، نزاکت سیاسی و هر گونه تلاش از سوی چپ‌ها برای متوقف کردن افراد در به چالش کشیدن ایده‌های خطرناک و مضحک را رد می‌کنیم. این ایده‌ها خطرناک هستند. به جای آنها، ما به آزادی سخن چه به صورت آنلاین و چه به صورت حضور در محوطه‌های دانشگاهی باور داریم.

وی هشدار داد: اگر آنها دلارهای ما را می‌خواهند، ما به آنها میلیاردی پول می‌دهیم اما باید در عوض به مردم ما اجازه دهند تا صحبت کنند. صحبت آزاد. اگر این کار را نکنند، برایشان گران تمام می‌شود.

۷- ترامپ سناتور “میزی هیرونو” را دیوانه خطاب کرد

رئیس جمهوری آمریکا با حمله‌ای به سناتور هیرونو بابت اظهاراتش درباره مردان و حمایتش از توافق سبز جدید، وی را یک “سناتور زن دیوانه” خواند و گفت: او یک سناتور زن دیوانه از اوهایو است. او شبیه به یک فرد روانی است. آنچه درباره مردان گفت، بسیار بد است.

ترامپ بعداً صحبتش را تصحیح کرد و گفت که این زن سناتوری از هاوایی است.

هیرونو در سپتامبر ۲۰۱۸ و در پی اتهامات جنسی علیه برت کاوانا، کاندیدای سمت قاضی دادگاه عالی، گفته بود که مردان باید دهنشان را ببندند و بزرگ شوند.

این سناتور گفته بود: حدس بزنید چه کسانی تمامی این کارها را انجام می‌دهند؟ اینها مردان آمریکایی هستند. به آنها می‌گویم؛ فقط دهانتان را ببندید و بزرگ شوید. کار درست را انجام دهید.

این دموکرات هاوایی همچنین یکی از حامیان قطعنامه توافق سبز جدید در سناست؛ وی در ابتدای امر مخالف آن بود.

۸- ترامپ لهجه جف سشنز، دادستان کل را نیز مسخره کرد

رئیس جمهوری آمریکا همچنین لهجه جنوبی آلابامایی جف سشنز را نیز مورد تمسخر قرار داد و وی را بابت تصمیمش برای نجات خودش از پرونده وزارت دادگستری درباره تبانی احتمالی روسیه و کمپین ترامپ مورد انتقاد قرار داد و گفت: دادستان کل گفت که می‌خواهم خودم را نجات دهم.

ترامپ مکرراً سشنز را بابت این تصمیم مورد انتقاد قرار داده و گفته که اگر می‌دانست سشنز می‌خواهد چنین کاری کند، هرگز یک سناتور سابق را برای سمت دادستان کل انتخاب نمی‌کرد.

۹- ترامپ در حالی روی سن رفت که پرچم آمریکا را در بغل داشت

از آنجا که ترامپ یک شومن است، با گفتن جمله “خداوند به آمریکا برکت دهد” پا روی سن گذاشت و برای بغل کردن پرچم آمریکا توقف کرد.

ترامپ، حضار در نشست را میهن پرستان خطاب کرد و گفت آنها “میراث با ارزش ملت ما را که برای چندین دهه بابت طبقه ناکام حاکم مورد خیانت واقع شده”، احیا می‌کنند.